| Razvan1lol a întrebat:

Doresc sa slefuiesc bine bine peretii pana la ciment. Pot da cu amorsa si apoi vopsea direct pe primul strat de ciment cum ar veni, sau trebuie sa dau cu glet inainte? ( si aici intreb de care glet, de finisare sau de umplere? ) Incer sa zugravesc pentru prima data si inca invat, multumesc de raspunsuri

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

In primul rand nu ai strat de ciment, probabil cand spui ciment te referi la tencuiala. Daca vrei un rezultat decent, nu dai vopseaua direct pe tencuiala, ci aplici un strat de finisare.
Daca vrei o suprafață mai rugoasa, amorsezi bine tencuiala si dai o mana de tinci. Apoi iar amorsa si două straturi de lavabilă.
Daca vrei o suprafață fina, amorsezi tencuiala, dai un strat de glet de umplere, răzuiești ușor cu gletiera, apoi dai un strat de glet de finisare, pe care il slefuiesti. Apoi marchezi cu un creion micile imperfectiuni (o lampa mobila apropiata de perete te va ajuta mult), corectezi cu glet de finisare, slefuiesti din nou. Cand suprafata e perfecta, amorsezi si dai doua straturi de lavabilă.

| darrio2007 a răspuns:

Peste ultimul strat de ciment, se da glet. Prima data de incarcare apoi de finisaj. Dupa ce este uscat, se slefuieste, apoi amorsa pentru var lavabil, câteva reparatii si apoi varul lavabil.
Daca nu te pricepi, va trebui sa chemi un meserias. Detalii in privat.

| sierra1 a răspuns:

"de care glet, de finisare sau de umplere? "

nu că ar fi o filozofie dar aici spune TOT de ce ai nevoie

https://www.reformex.ro/aplicare-glet/

| relian a răspuns:

Nu fa asa ca iarna ala o sa fii, o sa transpire peretii aia ca geamurile laughing
Cel mai bine, daca razi totul pana la ciment, baga profil, lipesti izolatie de betonu ala, apoi ppeste pui rigips si ai terminat lucrarea.

Nu trebuie sa fii meserias, sa faci drept, profilele is drepte, rigipsu e drept, o sa iasa peretii drepti.Peste rigips dai gled si vopsea, aia e tot.
Daca faci asa cum spun, never nu o sa mai ai probleme la acei pereti.

Daca faci cum spui tu, bine nu te vad, decat daca faci iarna caldura, non stop sa mentii aceiasi temperatura, deci cheltuiala f mare.

Ce spun eu reduci cheltuiala cu caldura garntat cu vreo 30%. si uiti de orice problema.