| Bogdandfqj a întrebat:

Bună ziua.
Renovez livingul și am scos parchetul. Trebuie să schimb ușa de la intrare în living, să zugrăvesc și să montez alt parchet. Sunt amator în domeniu și nu știu exact care ar fi ordinea corectă a acestor operații. Cum ar fi mai bine să procedez? Mulțumesc

19 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Depinde putin de modelul de usa si de tipul parchetului.
Daca usa e una moderna, fara toc doar cu o rama si pervaze aplicate, atunci ea trebuie montata inainte de zugrăvire, astfel incat apoi sa poti reface spaleți si in final aa zugravesti.
Daca usa are toc si pervaze pe ambele parti, acestea vor acoperi zidul astfel incat se poate monta dupa zugrăvire.
Parchetul daca trebuie raschetat, se va monta inainte de a zugravi, pentru ca inevitabil se va produce praf, care nu vrem sa se depuna pe peretele curat.
Daca e parchet laminat, se zugraveste inainte, abia apoi se montează parchetul.
Usa într-adevăr trebuie montata in functie de parchet, dar e foarte usor de masurat si stabilit exact nivelul podelei.
Si pana la urma, totul e adaptabil.

| SharpEagle a răspuns (pentru regis):

Legat de usile "minimaliste", de ce nu s-ar putea monta pe niste pereti gata zugraviti? Adica, finisati inclusiv pe sectiune, pe zidul unde se aseaza tocul.
Legat de parchet masiv, exista varianta parchetului gata finisat, lacuit. Apoi, sunt si masini de raschetat cu protectie la praf si gura pentru montat aspirator.

| regis a răspuns (pentru SharpEagle):

La montarea usilor "minimaliste" ramane vizibila pe intreg conturul spuma utilizata la montare, astfel ca e mai simplu sa montezi usa, sa refaci spaletii si sa zugravesti apoi.
Nu am vorbit de parchetul gata finisat, evident acesta nu produce praf si poate fi asimilat (doar ca si ordine de montaj) celui laminat. Da, stiu ca sunt mașini cu protecție la praf si gura pentru aspirator, cine vrea nu are decat să se bazeze pe asta.

| SharpEagle a răspuns (pentru regis):

Mda, ce sa zic, eu cand am montat acest gen de usi am folosit la final sipcile de incadrare si mascare. Am taiat spuma la cutter, am pus sipcile si sanatate. La un alt tip de usi fara acele sipcii am pus kit de lemn aplicat la pistol tip siliconic, la aceeasi nuanta cu tocul, l-am nivelat la un spaclu mic si drum bun. Nici vorba sa fie nevoie de zugraveala dupa. Decat daca cel care pune spuma n-are nici cea mai vaga idee, nu o simte si toarna acolo ca inecatu' iar aia cand iese si expandeaza, se lipeste de toata lavabila de pe langa toc...
PS: si singura situatie de reparatie pe care as face-o ar fi cu gipscarton feliat si lipit langa toc, astfel incat sa astupe eventualele spatii (dar daca-s chiar mari, e semn ca masuratorile n-au fost bune, daca a fost pe comanda; iar daca mai intai s-a zugravit casa, inseamna ca cei care au facut deschiderea in zid n-au incarcat-o la dimensiuni standard de toc, ci le-a facut mai mari). Dupa gipscarton vine doar un coltar peste, niscaiva glet si apoi lavabila peste. Nici vorba de rezugravit tot.

| regis a răspuns (pentru SharpEagle):

Cand ai camera gata zugrăvita, găsești solutii.
Aici era situatia in care oricum se si zugraveste, deci e mai simplu sa montezi intai usa, repari spaletii (si eu am preferat gipscartonul de 9 mm), pui coltare, tragi glet, finisezi, iar in final nu trebuie decat sa imbraci in banda de mascare rama usii, ca sa nu o patezi cu lavabil.

| SharpEagle a răspuns (pentru regis):

Singura chestie care nu se pupa e ca daca zugravesti dupa ce ai pus usile, inseamna ca deja ai parchetul pus, ca altfel n-ai fi pus usile, ceea ce inseamna ca toate-s facute taman pe dos, de data asta. laughing

| regis a răspuns (pentru SharpEagle):

Ba se pupa foarte bine. Eu am pus intai usile, am zugravit, iar la final am pus parchetul. Chiar am doua usi exterioare, pe acestea cum iti imaginezi ca le puteam monta doar dupa ce am pus parchetul?

Bula
| Bula a răspuns:

Prima data schimbi usa (lucru de zidarie).

Daca ai parchet din lemn masiv, atunci prima data pui parchetul, il raschetezi brut (nivelare), dupa care il acoperi cu folie de nylon.
Continui cu zugraveala, pe care o finisezi.
La urma, ridici folia de pe parchet, faci o usoara slefuire de finisaj si stergi praful ramas cu o carpa umezita si foarte bine stoarsa. Dupa uscare completa (cateva zile, in functie de temperatura! ) se trece la lacuirea parchetului (3 randuri, cu lac de parchet dedicat, preferabil ne-dizolvat). Intre aplicarea straturilor se lasa timp de uscare cel putin cate o zi, pana ce nu se simte deloc lipire ca degetul!
La urma, dupa o uscare de o saptamana, se lustruieste lacul parchetului (cu o bucata de blana de oaie).

Daca ai parchet artificial (laminat), atunci prima data zugravesti, dupa care pui placile.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ordinea corecta (cred eu) este: montare usa, zugravit, montare parchet. De zugravit stiu sigur, de la meseriasi, ca se face inainte de punerea parchetului. In aceasta situatie normal ca se pune usa intai pentru a nu ramane sa repari la zugraveala. Peste usa se pune hartie autoadeziva pentru a nu o murdari.

| SharpEagle a răspuns (pentru Salontanul):

Nope, usa trebuie montata ultima, trebuie reglata dupa parchet. Daca pui usa prima, vei constata ca nu mai poate fi miscata, s-a inaltat podeaua, trebuie sa tai usa. Deci, usile se comanda ultimele, vin oamenii si masoara corect distantele si ti le aduc pe masura.
Mai sunt si situatii norocoase, cand vorbim despre parchet laminat, in care s-ar putea sa scapi usor daca usile sunt deja acolo, in sensul in care le mai ridici putin din balama, mai pui o saiba pe balama. Dar la limita.

| Salontanul a răspuns (pentru SharpEagle):

Se poate dar se poate lasa si inaltimea izolatiei si a parchetului, din start. Eu spun sigur ca zugravirea se face inainte de montarea parchetului. Asta inseamna ca portiunea unde este usa va ramane nezugravita pana dupa montarea acesteia.

| SharpEagle a răspuns (pentru Salontanul):

Zugravirea, da, inaintea parchetului.
Insa, nu vad care-i treaba cu usa si zugravirea in portiunea ei...
Adica, ce are una cu alta? Caci usile noi cand vin, ele se pun pe tocuri, tot noi si ele, iar tocurile astea se aseaza pe zidul gata zugravit, eventual mai si imbraca peretele sau au cel putin niste sipcii de mascare.

| Salontanul a răspuns (pentru SharpEagle):

Pentru ca n-ai vazut cum se pune o usa. Intre toc si beton se sparge un pic si se toarna spuma. La mine, la bloc, cand ne-am mutat erau usi de lemn. Intr-o perioada scurta ne-am pus toti usi metalice. Atunci am vazut cum se face. Uita-te pe film de la minutul 09:00: https://bit.ly/3ugGfd7

| SharpEagle a răspuns (pentru Salontanul):

Asta e valabil doar pentru usi metalice. Ele sunt mult prea grele, au nevoie de prindere in zid, practic se sudeaza de niste bucati de fier-beton care se bat in gaura data.
Si chiar daca s-ar sparge zidul, acesta se sparge pe sectiunea peretului, unde oricum nu se vede, ca acolo acopera tocul. Deci, nu se distruge nici un fel de zugraveala (ca sa stea in picioare logica: mai intai usile, apoi zugraveala).
Oricum, cei care-si pun usa metalica si mai apoi decid sa-si puna pardoseala, fie ea din gresie sau parchet, au dat de dracu daca fac asta. Singura solutie cand ai deja usa metalica pusa este sa spargi inclusiv sapa veche, s-o scoti de tot si sa torni una noua, mai subtire. Caci la gresie incarcatura este si mai mare ca la parchet.

La usile de lemn de regula se pune doar spuma. Tocurile de lemn nu se perforeaza, e greu de mascat gaura holtzsurubului care trece prin toc si intra in zid. Nu e exclus sa se faca si asa, dar, la fel ca si in cazul usilor metalice, nu e problema de zugravit, de vreme ce tot pe sectiunea acoperita de toc se va da gaura.

Sa mai zic ceva? Nu mai zic, ca dupa aia ma acuzati unii dintre voi ca sunt rau...

| SharpEagle a răspuns (pentru Salontanul):

PS: "Pentru ca n-ai vazut cum se pune o usa"...
Colegule, am pus 3 chile de usi pana in ziua de azi. Inclusiv 2 usi metalice. Trust me, sfaturile mele nu sunt chiar venite de nicaieri, spre deosebire de...

| Salontanul a răspuns (pentru SharpEagle):

Stiu! Sub protectia anonimatului toti sunt meseriasi... Am sa intreb maine unul care chiar cu asta se ocupa.

| SharpEagle a răspuns (pentru Salontanul):

Pai, vad, romanii se pricep la de toate, desi n-au pus mana in viata lor sa monteze o usa sau un parchet. Si chiar ti-ar prinde bine sa intrebi acel meserias, ca omul cat traieste, invata, nu?
Totusi, foloseste-ti si tu putin capul, ca meseriasul n-are doua capete, are doar experienta. Dar lucrurile au o logica simpla in spate. Cum sa vrei sa montezi o usa inainte sa pui pardoseala, de vreme ce-i clar ca apar probleme cu atingerea jos si poti fi nevoit sa tai si usa dupa. Eu am facut asta cu o usa de la sufragerie, era acolo, n-am vrut s-o mai dau jos, era din lemn masiv. La fel si restul, dar la ele am mai avut o marja de culisare care mi-a permis sa le mai ridic un 3 mm.
Ce stiu, stiu, nu-mi place sa mananc rahat daca sunt pafarist. Nu stiu, tac, merg mai departe sau daca nu rezist si ma bag in seamna, accept sa mai invat lucruri noi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mai intîi zugravesti si cand ai terminat zugraveala montezi parchetul, usile la sfarsit si gata, cel mai bine cheama un zugrav care va face repede si bine ca sunt si reparatii de facut si daca tu nu ai mai zugravit nu o sa stii sa le faci, si cu parchetul tot zugravul sa ti l puna ca trebuie masurat la precizie si lipit bine.

| SharpEagle a răspuns:

Ordinea fireasca e de la brut spre finisaje. Adica, de la zid catre finisaje, indiferent de tipul de parchet. Fix cum se "aseaza" straturile in ordinea lor concreta. Straturile de suprafata, cele la vedere, se fac ultimele. Iar ordinea componentelor ultimului strat se discuta adhoc (de exemplu, nu poti pune sipca inainte de parchet, nu poti pune parchetul daca ai montat deja usile, deci faci invers, ca sa poata pica fest etc).
Iar daca sunt temeri ca s-ar putea murdari cu adeziv de parchet sa zgaria peretii in cazul parchetului masiv, atunci se mai ia in calcul o mana finala de lavabila, dupa montarea parchetului.