| amo7 a întrebat:

Bună ziua,
Aș dori să renovez un ap de 2 camere de 36mp. Din experiențele voastre, dacă ați avut, cam câți bani v-a luat totul? E vorba de renovare fără dărâmat de pereți. Gresie, faianță, parchet, schimbat obiecte sanitare baie și bucătărie.
Mulțumesc

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Tinind cont ca preturile doar la faianta difera de la 20 la 80 (sau chiar mai mult, eu zic de preturile rezonabile) pe mp, iar la instalații din cate știu pot diferi și mai mult, totul tine de cit de mare e portofelul tău. Sau de cit vrei sa scoți din el.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vreo 7000 euro a investit un cunoscut recent. E adevarat ca a dat jos tot varul vechi, amorsa toate cele + refacut instalatiile electrice cat a putut

| sierra1 a răspuns:

Ehe, ține de calitatea produselor - poți rezolva cu 2000 sau cu 20000 de euro. Depinde așadar de gusturi și de buzunar

| Catrice a răspuns:

Te plimbi frumos prin magazine, vezi preturile, vezi daca îți permiți materiale scumpe sau eftine, te pui pe calculat, pui 500-1000 lei in plus muncitorul/muncitorii (asta daca nu ajuți și tu) și afli și singurel. Ce zici?

| amo7 explică (pentru Catrice):

Singur mi-am făcut calculul, voiam să văd dacă cineva are o experiență concretă.

| Catrice a răspuns (pentru amo7):

Poate unu a dat 3000€, altul poate și-a permis 5000 euro...
Ai mei au făcut exact ce vrei tu in baie și au dat cam 4500 lei acum 20 ani aproape. Altcineva a făcut un an mai târziu același lucru și a dat mai puțin.

| johnnny123 a răspuns:

Depinde de calitatea materialelor cu care renovezi. Poti sa iei gresie de 50 de lei/mp, dar poti sa iei si gresie de 50 de euro/mp. La fel si in cazul parchetului, obiectelor sanitare, etc.

Pe mine o renovare totala cu materiale de calitate medie si manopera m-a costat cam 250 de euro/mp (dar asta a inclus si schimbare instalatii sanitare si retea electrica).