| Fader a întrebat:

Buna ziua TPU, cat ar costa sa fac urmatoarele chestii:

Sa cumpar 25 metri patrati langa un sat la deal;
Sa construiesc o cabina foarte mica de genul acesta:
https://cedarshed.com/products/mini-shed-special

(dar si mai mica, 4metri lungime si 2m latime)

Iar sa instalez doar apa curenta in acea cabina?
Fara electricitate, fara Wifi, doar apa curenta
(plus canalizarea, trebuie sa iasa apa pe undeva)

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Va fi greu sa cumperi 25 de mp, o data ca nimeni nu se complica pentru atata, iar apoi pentru ca va costa mai mult dezmembrarea si restul actelor decat terenul in sine. Dar probabil vei gasi un petec de pamant agricol mai putin fertil pentru mai putin de 1000 de euro.

O "cabina" de acel gen, fara fundatie, nu necesita autorizare, pentru ca se incadreaza la constructii temporare. Gata facuta, una ceva mai decenta ar fi undeva la 3000 de euro (vezi de exemplu casuta Bran), dar in regie proprie probabil te incadrezi in 1000.
Apa inseamna un foraj - cca 100 de euro, doar ca fara electricitate este doar apa, nu prea e curenta. Totusi, ar fi doua variante de luat in calcul:
1. O pompa pe 12V cu presostat si autoamorsare + o baterie de rulota pe care sa o duci mereu cu tine, gata incarcata. Asta si vreo 2 becuri led te vor ajuta si cu iluminatul. Ba chiar as adauga un generator portabil, pe benzina.
2. Un IBC de 1000 litri, plasat la inaltime, pe care sa il umpli cu o motopompa.
Canalizarea inseamna o groapa in spatele casutei si tevile aferente, nu costa mare lucru.
In mare, materialele pentru toata instalatia de apa si iluminat le poti socoti in 1000 de euro.

Daca nu ai doua maini stangi, probabil ca la 3000 de euro ai reusi sa iti incropesti o mica casuta de weekend pentru primavara-vara. Dupa care va trebui sa mai construiesti vreo 3, ca sa poti merge cu prietenii si cu copiii.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cred că legal poate exista parcela de 24mp.

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

Toate parcarile de la imobilele noi, care sunt vandute, au sub 24mp si sunt terenuri dezmembrate individual, cu carte funciara, etc.

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

Pai locul de parcare are alta destinatie, nu constructie.

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

Constructiile provizorii au alt regim. Deci iti poti face o baraca si pe locul de parcare, de exemplu. Ce vrea el sa faca e exact genul asta de constructie.

| Drake21 a răspuns:

Da cumperi normal la pretul din orasul tau la mp, cabina o ridici tu singur cu 2 3 prieteni, m ai mult de 2-3k nu ajungi

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

M ai mult costa actele laughing

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Daca ai si un notar al tau de care esti m ai apropiat e perfect

| MireP a răspuns:

Fa-o undeva langa o apa curgatoare.
Uita-te la clipul asta, o sa-ti vina ceva idei.
https://www.youtube.com/watch?v=Ir3eJ1t13fk