| AlinaTha112 a întrebat:

Mi-au crapat peretii la casa (pereti de ciment) ce pot sa mai fac?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E greu sa primesti sfaturi exacte aici, mai ales pe informatii vagi.
Nu exista perete de ciment, cimentul este o componenta a betonului si este confundat adesea cu acesta. Totusi nu cred ca peretii casei tale ar fi din beton.

regis
| regis a răspuns:

Daca au crapat la modul serios, nu e de vina nici peretele, nici tencuiala, ci fundatia casei.
Inlaturarea cauzei este asadar foarte costisitoare, pentru reducerea efectului iti recomand aplicarea unui strat de adeziv pentru polistiren armat cu plasa din fibra de sticla. Nu strica nici un strat de polistiren dedesubt, cu dublu rol: termizolare si pereti perfect drepti.

| AtateaConditii a răspuns:

Astupa-i cu tencuiala sau cu ciment. Asa e si la casa batraneasca de la bunicii mei, au astupat crapatura cu tencuiala, ciment sau ce o fii.

| AlinaTha112 explică:

Peretii casei mele de la tara sunt din chilpici tencuiti cu ciment si mi-au crapat, din cate am inteles au crapat ca nu au avut plasa aia din sarma prinsa inainte de a fi tencuiti.
Ideea e ca au crapat si nu stiu ce sa la fac acum...