| Savu37 a întrebat:

vreau sa îmi fac o casa și am și eu o întrebate cam cât costa fundația la o casa de 80 metri pătrați și cât beton intra? La o Fundație normala ...va mulțumesc

23 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu exista fundatie "normala", fiecare este diferita.
Uzual se sapa cam 60 cm in pamant, la o latime tot de 60. Elevatia sa zicem 25 latime, 50 inaltime. La aceste dimensiuni, ai cam 1 mc de beton la fiecare 2 metri liniari de fundatie.
Fa o schita, socoteste lungimea totala a zidurilor, imparti la 2 si afli cati metri cubi de beton intra. Mai adauga 8 metri cubi pentru placa si inmulteste cu 200 de lei, cat e pretul minim al unui mc de beton.
Asta e doar betonul, mai sunt și alte cheltuieli: armaturi, folie, cofraj, sarma, cuie, suruburi, manopera, tevi de apa si canalizare etc.

| RazvanFlorea1993 a răspuns (pentru regis):

Nu se sapa 60, se sapa sub limita de inghet.
Cauta harta cu limitele de inghet sa vezi ca in unele locuri ajunge la 100-120 cm.

| regis a răspuns (pentru RazvanFlorea1993):

Ai sarit peste cuvantul "uzual". Ai vrea sa imi dai cate un euro pentru fie are casa de 80 mp care are fundatia sapata pana in 60 cm, iar eu sa iti dau cate un euro pentru fiecare casa de 80 mp cu fundatia de 120?

| PsyhoChild a răspuns:

Te interesezi de pretul unui sac de ciment si de pietris mai intai.
In functie de greutatea sacului, vezi cat iti intra intr-un metru patrat.
Apoi imparti 80 de metri la numarul sacilor care iti trebuie pentru 1 metru patrat.
Rezultatul o sa fie numarul sacilor de care ai nevoie si apoi inmultesti la pretul unui sac si o sa-ti dea aproximativ costul fundatiei.

| Savu37 explică (pentru PsyhoChild):

Mulțumesc ...si in principiu cam cât nisip intra la un sac de ciment?

| RazvanFlorea1993 a răspuns (pentru Savu37):

Depinde de clasa de beton folosita.

| Savu37 explică (pentru RazvanFlorea1993):

Am inteles, și mai am o întrebare la un 2 metri cubi de BCA câți metri de zid optim?

| RazvanFlorea1993 a răspuns (pentru Savu37):

BCA se vinde la bucata sau palet.
Daca tu masori la metru cub, depinde de latime.
Un metru cub de BCA cu latimea de 15 ajunge pentru mai multi metri de zid decat unul cu latimea de 30.
Parerea mea e sa lasi constructorul sa isi faca treaba.

| regis a răspuns (pentru Savu37):

Mi-a scapat intrebarea cu metrul cub de BCA. Dintr-un metru cub de BCA poti zidi 5 mp de zid de 20 cm grosime, 4 mp de 25 grosime, 3, 3 mp de 30 grosime, 2.5 de 40 grosime, 1, 67 mp de 60 grosime. Alte dimensiuni nu prea se folosesc la zidit.

| RazvanFlorea1993 a răspuns (pentru regis):

Ai gasit harta cu adancimea de inghet din Romania?
Apoi mai discutam.

| regis a răspuns (pentru RazvanFlorea1993):

Sorry, nu sunt interesat nici de adancimea de inghet, nici de o discutie cu tine.

| RazvanFlorea1993 a răspuns (pentru regis):

Te pomenesti ca oi fi vreun constructor, dar habar nu ai ca orice temelie trebuie sapata sub zona de inghet.
Tu construieste in continuare cu fundatie de 60 cm acolo unde adancimea de inghet e de 80-100 si te vei trezi cu clientul la tine in cativa ani ca ii crapa zidurile.

| regis a răspuns (pentru RazvanFlorea1993):

Nu sunt constructor, stai linistit, doar raspund unor oameni care pun întrebări. Am inteles si opinia ta, este dreptul tau sa construiesti la ce adancime vrei. Imi cer scuze, dar asa cum am spus deja, eu nu sunt interesat. Deloc.

| regis a răspuns (pentru RazvanFlorea1993):

In ce limba sa iti mai spun ca nu sunt interesat de subiect?

| RazvanFlorea1993 a răspuns (pentru regis):

Atunci nu mai raspunde unde nu ai habar si induce lumea in eroare.
Fundatiile constructiilor nu sunt ca mingiile de fotbal, sa isi dea oricine cu parerea.

| regis a răspuns (pentru RazvanFlorea1993):

Uite ca răspund unde vreau eu. Si daca vreau, induc lumea in eroare, e dreptul meu, nu trebuie sa iti dau tie explicatii. Fundatiile intr-adevar nu sunt mingi de fotbal (cu un i, apropo) si dupa cum se poate citi mai sus, de data asta nici nu mi-am dat cu părerea.
Dar tie ti-a inghetat mintea conform hartii si insisti sa ma convingi pe mine ce? Sa subzidesc cateva miloane de case?

| RazvanFlorea1993 a răspuns (pentru regis):

Esti expert la dat raspunsuri pe langa subiect.
Bravo, don int3lig3nt.

| regis a răspuns (pentru RazvanFlorea1993):

Recitește răspunsurile tale întâi, apoi judeca răspunsurile altora.

| RazvanFlorea1993 a răspuns (pentru regis):

Eu am raspuns la obiect, insa cand vad cati lipsiti de ocupatie au navalit pe site, nu ma pot abtine sa nu le atrag atentia.

| regis a răspuns (pentru RazvanFlorea1993):

Ai dreptate, ai raspuns la obiect, adica "depinde" respectiv "mai mult"... Dar na, e dreptul tau si nu m-am luat de el.
Daca te deranjeaza felul in care raspund eu intrebarilor, poti cere administratorilor drepturi de moderator si le poti sterge.
Pentru insistenta de a ma convinge sa citesc chestii, sorry, dar nu am o solutie, o sa imi aleg in continuare de unul singur subiectele si modalitatile de informare.

| RazvanFlorea1993 a răspuns (pentru regis):

Degeaba le cer, nu au sters nimic niciodata.
Succesuri.

| regis a răspuns (pentru RazvanFlorea1993):

Iar nu ai citit atent. Nu am zis sa le ceri altora sa stearga, ci sa ceri drepturi de moderator. Asa vei putea de unul singur sa stergi răspunsurile care nu iti sunt pe plac.