| dEutSa_8892 a întrebat:

Cam cat ar costa sa-ti construiesti o casa? cu aproximatie?

Răspuns Câştigător
| yojoh86831 a răspuns:

Depinde de viziunea ta, de cati oameni lucreaza la ea etc. Am cunoscut un cuplu de artisti (el pictor, ea fotograf) care si-au facut o casa, cu tot cu teren, cu 15000 de euro. Undeva pe langa bucuresti, cu o curte mica, iar casa e tip garsoniera. O camera-studio foarte mare, baie, bucatarie. Nu au avut angajati, au lucrat ei si inca 2-3 prieteni, de la fundatie, la decoratiuni. A iesit super.

38 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Începi cu proiectantul casei care este destul de piperat, suprafața, materilale de construcții, canalizare, conducta de gaz, etc.
Undeva la un miliard jumătate sau chiar mai mult!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Minim 40.000 de euroi... daca ai pamantul... daca nu... te costa mult mai scump.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam ce fel de casa, ca sa-ti pot da detalii?

| mitica_6163 a răspuns:

Daca ai 100.000 E poti indrazni sa te apuci de treaba, asta cu conditia sa ai terenul. Eu nu-i am pentru. ca jumatate din suma s-a dus pe teren. Asa ca se mai amana cativa ani happy. E un vis frumos. Succes!

| urbanghost a răspuns:

Depinde ce casa, cat de mare, cu cate camere etc... da mai multe detalii

| yoanna73 a răspuns:

Eu am bagat 40 000e si nu e gata.nici pe jumatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii ce dacaa ti se strica o centrala trebuie sa platesti 20 de milioane. O casa costa... Depinde cum o vrei cu etaj...,...,...,..., costa

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Daca ai terenul, asa cum s-a mai spus, cam 120 de mii de Euro, modesta -fara fite.

daniela
| daniela a răspuns:

Fara pretentii cine stie ce si cu terenul cumparat, cu taxe si proiect in jur de 500 euro/mp

| floryroscata74 a răspuns:

Daca vrei o casa de fite...peste 50 000 de euro. daca vrei o casa modesta, mai micuta, la vreo 30 000 de euro(daca ai terenul).

| machupicchu a răspuns:

Cea mai ieftina casa la preturile actuale este casa construita din placi de PAL tratat. Dar mai sunt : case din paianta, din chirpici(caramizi din pamant cu paie), am vazut o casa pe net facuta numai din baloti de paie(extraordinar de calduroasa si f.interesanta si chiar frumoasa), apoi trecem la case din caramida plina, caramida cu goluri(al carei nume-mi scapa), case din BCA si sa nu uitam de casele din lemn... Al carei pret ai dori sa iti calculam? si pentru cate camere? Pentru ca: daca dorestii a casa P+ x etaje, costurile cele mai mari vor insemna fierul si betonul necesar pentru structura... Deci despre ce fel de casa ai dori sa stii costurile de constructie? Sau poate vrei mai multe variante... se poate face un calcul aproximativ. Scrie detalii privind casa dorita.precum si locatia(rural sau urban, este o mare diferenta de pret la anumite actiuni)...si-ti vom face un calcul(nu la rinichi) cat mai exact... posibil.

| dEutSa_8892 explică:

Ma gandeam la o casa de vreo 3-4 camere, 1 baie, 1 bucatarie... terenul nu se pune problema...deocamdata sa nu fie cu etaj...pe parcurs cu siguranta va fi...nu vreau nici o casa de fite, dar ceva dragut...sa fie terminata cam in vreo 1 an jum.maxim...si sa lucreze vreo 10-15 persoane la ea...nu conteaza banii, vreau sa imi fac o idee...cam cat ar costa...

Alte răspunsuri
| psiholoaga a răspuns:

Smaranta, vezi Practic Idei, nr 3/2009. Au aparut acolo oamenii de care spuneam. Ii cheama Daniel si Alia Tufis, ofera consultanta in design, daca esti interesatatongue

| DMV a răspuns:

O casa P+M (parter + mansarda) cu structura din pereti portanti de caramida cu samburi de beton armat si aria la sol de 150mp costa construita in regim propriu 35000E si cu firma 40000E.
Serviciile de proiectare care includ si autorizatiile le poti considera la 6 - 7.5% din valoare constructiei la un arhitect/firma de proiectare cu preturi decente. Sunt si alte metode de a beneficia de servicii de proiectare bune cu preturi mai putin piperate.
Iar terenul depinde de multi factori.
In total, cu mobilat, utilat, instalatii, terenul amenajat ajungi la 60000E.

| machupicchu a răspuns:

Dintr-un prim calcul cheltuielile insemnand proiectare(constructii, structura, instalatii), avize, taxe, executie, receptie ar insuma o cifra de cca 60000 E, suma calculata pentru o suprafata de 100 mp si cu structura de viitor imobil cu etaj. Este o suma teoretica ce poate varia in functie de multi factori :
seriozitatea firmei cu care se lucreaza
organizarea santierului astfel incat sa nu existe pierderi
un ing.constr. care sa urmareasca executia lucrarilor mai ales in scopul de a se respecta tehnologia precizata in plan, astfel incat sa nu ai o lucrare efectuata prost si sa trebuiasca sa refaci.
Eliminarea pierderilor de materiale in procesul de executie prin folosirea unor muncitori cu calificare corespunzatoare.
Si mai sunt destule situatii neprevazute care costa... si nici nu te poti gandi inainte ca vor aparea.
Cine afirma ca se va incadra in suma prevazuta de proiect... minte. Nu stii niciodata...
Precizez ca am facut un calcul estimativ pentru o locatie urbana, unde nu ti se permite sa lucrezi in regie proprie decat numai daca esti autorizat, avand calificarea respectiva, sau daca dovedesti ca iti angajezi personal si muncitori calificati incadrandu-te si in lege. Aceste precizari sunt de la primarie... cum te poti descurca. este o alta poveste.
Iar daca este in mediul rural... suma teoretica scade cu cca 30%...

| Me,myself & I a răspuns:

Depinde cat de mare vrei sa o faci si ce pretentii ai, cu totii ne dorim o casa a noastra dar sincer nu cred ca se merita sa faci o ditamai casoaia doar asa ca-ti plac tie casele mari, sa stii ca sunt foarte greu de intretinut bineinteles asta daca ai probleme cu banii.Succes si sa iasa cum vrei tu!

| alexandra_1780 a răspuns:

Eu am terminat casa mea acum vreo luna...am avut terenul. iar restul m-a costat in jur de 100.000 euro

regis
| regis a răspuns:

Casa mea, parter+mansarda, 90+90 mp a costat la cheie 55.000 euro, incluzand toate taxele, demolarea vechii cladiri, cei 35 metri de gard etc. Pretul terenului nu are rost sa il spun, deoarece variaza foarte mult in functie de zona.
Daca la rosu costurile sunt destul de fixe si usor de estimat, la finisaje ele difera foarte mult. Pretul difera foarte mult in functie de tipul si calitatea finisajelor alese, indiferent ca vorbim despre tamplarie, tencuiala exterioara, instalatie electrica si aparate, parchet, gresie, faianta, instalatii si obiecte sanitare, instalatii de incalzire, scari si balustrade samd. Si ca sa dau un singur exemplu -parchetul laminat pentru o astfel de casa va costa sub 1000 de euro, in timp ce un parchet din lemn natural va depasi 5000.

| robertsky a răspuns:

Constructia unei case depinde de mai multi factori.
Terenu pe care vine construit, din ce materiale se face structura de rezistenta, beton, lemne, metal, suprafata construita, nivelul de etaje, finisajele folosite, timpul alocat constructiei {poate fi tridicata in 3 luni 9, 12 in functie de dimensiune}.
Casa din imagine 60 mp, utili, amprentat la sol, fara teren si utilitati a costat 15000 euro,(250 eu/ mp) cu finisaje interior granit in bucatarie, bambus in living doar 2 ex, instalatia de incalzire solara, si eu mam ocupat de toate lucrarile aferente, proiectare, deviz, autorizatii, constructia in sine, designul interior si a fost ridicata si finalizata in 3 luni!
In concluzie se poate face si ieftin si calitate fara sa te coste la preturile aberante care au fost in romania si sunt inca!
Cine vrea sa vada pozele le pot trimite pe msg sau mail

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer cred ca e greu de spus pe timpurile astea pe vremurile astea de criza dar depinde de ce vrei, ceva mediu cam 60000 euro cu totul daca nu te intinzi

| SpikE a răspuns:

Pai un teren e foarte scump dai pe el 100.000 E iar cu casa inca 100 vreo 200 mii E

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad aici o gramada de lume ce vorbeste numai aberatii, eu construiesc o casa cu etaj de 240m patrati, am adus-o la rosu cu tot cu mana de lucru la 25 000 euro meseriasul m-a costat 6000 de euro, nu te mai lua dupa unul si altul cica zicea una ca 150 000 de euro astea sunt aberatii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De exemplu meam construit o casa adica o vila de lux si ma costat 1000000 de euro, depinde si de ce casa ati alegi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca i-mi trimiti un proiect i-ti pot face un calcul cu aprocximatie de 70-80 %

| valentina_9239 a răspuns:

In aprilie 2011 as vrea sa construiesc un "duplex", suntem 2 surori si vrem sa facem o casa cu un perete despartitor. Terenul l_am cumparat deja... e undeva langa buc. 400mp. fara utilitati.(trebuie sa fac fantana forata.Casa am vrea sa o facem 140 mp(utili)la sol. P+m.Nu avem inca proiectul dar o sa fie ceva gen :2 livinguri, 2 buc si 2 bai(fara cada) la sol. Iar sus 4 camere si 2 bai+cada.Stiu ca sunt multi pasi de parcurs.Insa marea problema e ca avem ceva cash, undeva in jur de 30000 cu tot cu proiect+acte...Are cineva vreo idee de cat m_ar costa totul LA CHEIE?
Multumesc, daca se poate astept raspunsuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In jur de vreo 20-30 de mii de EURO

| Keny_9474 a răspuns:

Anul acesta as vrea sa construiesc o casa si as vrea sa imi spune-ti un pret cu aproximatie daca aveti idee.Amprenta la sol 100mp,PARTER-living,bucatarie, baie, dormitor.ETAJ-3 dormitoare si o baie.Multumesc

| balkansmart a răspuns:

Http://www.wix.com/balkansmart/case ai aici raspunsul cam cat costa o casa in functie de marimea ei putem detalia prv daca exista interes real