| 2016Andrei a întrebat:

Buna ziua TPU! Am cumparat o casa la rosu P+M 70mp.
Cat ar costa cu aproximatie sa o termin la cheie?
Multumesc

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde in ce stare este casa.
"In rosu" inseamna cu fundatie + ziduri + acoperis terminate, dar fara geamurile si usile montate.
Din aceea faza, finisarea te costa de la cca 400 euro /mp in sus, adica minim 50 mii euro (in regie proprie).

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cu materiale nu foarte scumpe, te poți încadra în 30.000. In sus nu prea există limite, poti baga toți banii ăștia intr-o baie.

| cristi202 a răspuns:

Depinde.
De cit de mare e casa.
De cit dai pe mina de lucru.
De finisaje, cu cit sunt mai de fite, cu atit mai scump iti vine.
De cit de mult ai grija la cheltuieli, se stie ca mereu dai mai mult decat in faza initiala a proiectului, si, daca nu ai grija, acel procent, estimat undeva intre 15-30%, poate fi mult mai mare decat daca ai avea grija la ce cheltuiesti pentru casa.

| romeo78 a răspuns:

Există acele magazine specializate pe materiale de construcții, care pot asigura finațare și toate materialele necesare pentru terminarea unei case, inclusiv mobilier. De asemenea, vă pot îndruma spre o firmă de construcții.
Dar, totul depinde de ce doriți! Iar, pe exterior, interior puteți folosi placări pentru a nu consuma mult ciment, de asemenea puteți monta un sistem de încălzire în pardoseală, sistem solar de încălzire a apei. Dar, cel mai important lucru, căutați o firmă serioasă pentru instalații electrice, care să vă calculeze, dimensioneze instalația electrică corect! Succes!

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

De unde sa stim? Depinde de cat de mare este, de ce materiale folosesti, de ceea ce vrei de la ea, de cat de scumpa este echipa aleasa si de alte o mie de variabile la care nu cred ca se pricep multi. Cel mai bine ar fi sa cauti un specialist, un "meserias", sa ii spui problema si el iti va da cele mai bune date despre asta.