| Melody a întrebat:

Cu aproximatie, cam cat costa sa-ti construiesti o casa in 2011?
Terenul e al nostru, ne gandim la un proiect simplu: 2 camere micute jos, un hol, o bucatarie si o baie; iar la mansarda 2 camere cu balcon, un hol si o baie. Cu tot cu utilitati, gaz, canalizare etc ne-am putea incadra in 40 000 de euro?

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

E oarecum spus prea la general. Ar mai trebui detalii. Conteaza daca e din lemn, caramida sau BCA (casele de lemn sunt mai ieftine). Conteaza finisajele pe care doriti sa le aveti. Cred totusi ca, daca nu aveti prea mari pretentii de la casa, si daca veti sti sa va organizati bine, veti reusi sa va incadrati in 40000 de euro.

| carpediem a răspuns:

Da. In general te incadrezi intre 30-40 mii euro.Eu sunt instalator si lucrez la cineva pe care la dus in jur de 40 pana acum si e gata la cheie in afara de mobilier.Parter+ etaj+mansarda, un balcon si o tereasa Saptamana aceasta o sa-i fac o poza sa-ti faci o idee. E bine ca ai terenul.

| Melody explică:

Din caramida. Pretentiile nu sunt mari, sa fie locuibila, pe parcurs ii putem aduce imbunatatiri. Ideea e sa nu ramanem cu ea neterminata, pentru ca ne vindem actuala locuinta ca sa o construim. Va multumesc pentru raspunsuri, m-au mai linistit.

| assa a răspuns:

Va spun eu totul, pret, orice vreti. nu o sa regretati. Id de mess: byaanahi2008

| mariuca_1027 a răspuns:

Cauta pe net Proiect Casa Harap, este ceea ce cautati, proiectul este ieftin si cam ce doriti voi, pretul unei constructii la rosu va ajunge 145-160 euro/mp. deci spor la treaba!
http://www.proiectetip.ro

| mariusn a răspuns:

Sunt inginer constructor si am calculat pretul pentru diverse case, ca sa va ajute am facut un calculator de preturi care va da un pret estimativ pentru case intre 50 si 150 mp.
Vezi aici:
http://www.evo-design.ro/construieste