| vinars a întrebat:

Cam ce putere ar trebui sa aiba un convector mobil de incalzire? Pentru o sufragerie ma intereseaza

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de volumul si izolatia incaperii.
Sunt comercializate convertoare electrice mobile si de 2000-5000 W, cu posibilitatea comutarii treptelor de putere si ventilator cu viteza reglabila.
Cred ca ti-ar fi de folos in orice ipostaza. Sunt ieftine, se gasesc in aproape toate magazinele / sectoarele de supermarket, elctrice.

1 răspuns:
cristian
| cristian a răspuns:

Alegerea convectoarelor în primul rând este necesară pentru completarea pierderilor termice ale încăperii şi se efectuează în baza calculării puterii. Stabilirea pierderilor termice reale este datoria unui inginer specialist. Deoarece convectoarele gaz pot fi montate şi puse în funcţiune numai în baza proiectelor inginerului şi planului de realizare aprobat de autorităţile competente, este adecvat alegerea acestora în baza calculelor efectuate de către proiectant. Pierderile termice ale încăperilor care urmează a fi încălzite depind de structura, materialul, grosimea, şi aşezarea uşilor şi ferestrelor. În condiţiile existente în Ungaria la fiecare 20 metri cub ale spaţiului care urmează a fi încălzit este necesar 1 kW putere. FEG Konvektor Rt. fabrică convectoare cu horn şi parapet până la o putere de 2-6 kW, care pot funcţiona cu gaz metan şi gaz PB.