| Arakiss a întrebat:

E bine sa-ti pui in sufragerie gresie si incalzire in pardoseala? Pareri pro, contra.

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Mi se pare ok.

| relian a răspuns:

Cum sa fie bine, tu auzi ce spui. Daca locuiesti la ecuator merge sa pui gresie, dar in RO laughing unde e frig la greu pfff.Baga mai bine parchet dar din ala din lemn gros.Nu mai bagati banii in chestii inutile, doara sa arate frumnos si iarna sa tremurati la greu.Pe tine ce te intereseaza cum arata sau sa fie ceva util pentru tine? Gresia e jale o sa fie acolo ca sin frigider.Sa faci tu caldura prin podea pfff poate nu stii despre ce este vorba.
Incalzirea asta prin podea este un fel de moft, dar economic este o paguba la casa omului laughing.
Gandeste si tu singur. tevile alea bagate pe acolo sunt in contact cu cine cu ce anume? Ai pierderi acolo la greu, acolo sun este placa de beton care e rece ca gheata iarna.Deci o sa bagi la caldura la greu.Am spus unui var, exact certi zic si tie aici, dar ala lasa frate ca asa e modern auzi si tu laughing si i-am zis ok frate fa cum crezi.Acum am zis ca o scoate,sau o elimina si aia e pune incalzire normala laughing bani irositi,aruncati,pentru ca o instalatie de genu ala costa mult mai mult decat una clasica.
Instalatia asta prin podea si pereti se folosea pe timpul romanilor, aia asa incalzeau baile publice, dar pe aia ii durea la palarie, lemne erau la greu si aia aveau scalvi care faceau focu intruna laughing cam asat e incalzirea asta de care spui.
Deci indiferent in ce camera e, sufragerie, bucatarie sa eviti cat de mult poti ceramica.Am vazut multi pun ceramica la baie si pe pereti,ba unia pun si pe peretii de la bucatarie,zic ei cai frumos,sau modern laughing mama a pus si ea la fel la bucatarie si baie si acum a plecat din tara s-a dus la o sora sa stea iarna ca e jale laughing
Deci eu zic sistemu asta de incalzire nu are absolut nici un avantaj,dar absolut nici un avantaj.
Are numai dezavantaje de la costuti,intretinere si la ce mai vrei tu,eficienta slaba etc.
Eu sincer nu vad nici un avantaj al acestui sistem.
Ai gaze sau cu ce te incalzesti iarna? Iti dam ceva idei daca e.Cea mai buna, simpla, eficienta si comoda ca sistem de incalzire, este sa incalzesti aerul.
Dar asta presupune sa ai gaze, cu lemne sau carbuni nu prea merge.
Deci cam asat e parerea mea despre incazirea asta ce intrebi tu, nu merita.Dar daca nu ai ce face cu banii fa experiente.Cu banii cei dai aici aia extra fata de o incalzire normala, ii pui pentru parchet si cumperi parchet din ala grosu rau de se folosea odata in RO, ala o sa tina cald, izoleaza f bine de frigu de jos din fundatie.

| CatalinMRD a răspuns:

Parerea mea, este ca incalzirea in pardoseala este foarte ok, este un comfort daca ti-l permiti bineinteles.De gresie nu stiu ce sa zic poate ar fi ok daca o asortezi, dar cred ca mai bine arata cu un parchet! O simpla parere!

| Arakiss explică (pentru CatalinMRD):

Unii zic ca nu e prea ok incalzirea asta in pardoseala ca iti ridica permanent praful.

| Voicu_Alex_1984 a răspuns:

Mult mai bun ca gresia si intr-o varietatede culori si modele este LVT-ul sau placi de vinil. Este antistatic, antialunecare, rezistent la apa si zgarieturisi transferul termic este foarte bun, acesta avans doar 2.5 mm.
www.pardoselisibiu.ro