| IulianDep a întrebat:

Cand montez usile de interior? In timp ce sau dupa ce termin de renovat casa?

Răspuns Câştigător
| HaruhiFujioka a răspuns:

Eu cred ca dupa...sau in timp...nu stiu

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Depinde si de modelul usii. Daca usa este una clasica cu toc, atunci se poate monta fara probleme si dupa ce zugravesti, daca este doar cu rama, eu as zice ca trebuie montata inainte.
Normal ca celui care se ocupa doar de montatul usii ii este foarte usor sa spuna ca zugravul trebuie sa pregateasca golul dupa dimensiunile date de el, pentru ca in final va avea pe cine sa dea vina.
Si atentie, atunci cand vorbim de renovare trebuie sa tinem cont si de faptul ca exista vechea tamplarie, care trebuie eliminata. Ba mai mult, s-ar putea ca dimensiunile sa nu fie identice, deci s-ar putea sa intervina spargeri de pereti sau zidiri, timp in care in locul respectiv nu vei avea usa. La interior mai faci un sacrificiu, desi nici acolo nu e intotdeauna o placere (de exemplu cand e vorba de usa de la WC), insa cand vine vorba de usa de la intrare, cum procedezi?
Regula asta stricta, cu usa montata dupa, suna frumos pentru fabricantul de usi, insa nu se potriveste neaparat si pe santier.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Depinde ce anume renovezi la casa...baietii care au lucrat la mine le-au montat inainte de a da cu gled pe pereti pentru ca la usi trebuiesc facute glafurile(sau cum s-or numi...tongue)

| IulianDep explică:

Am uitat sa specific ca e vorba de usi de mdf, care sunt oaresce mai sensibile. Am gasit un articol aici http://www.depozitdeusi.ro/......spatiului/

| IulianDep explică:

Nu e reclama ci testam perceptia oamenilor. Si dupa cum se vede multi dintre ei gresesc.

| CosminVladu a răspuns:

INAINTE de renovare pentru ca daca le faci dupa este dezastru, tot ce muncesti cu renovatul strici cu montatul usilor...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai uitat sa spui ca faci reclama?

| BrancoveanuAlexandra a răspuns:

In timpul renovarii...pentru ca sa poti finisa glafurile!big grin

| tutunieftin a răspuns:

Dupa, cel putin asa au facut la mine (vezi sfaturi pe http://www.usi-interior.com)