Întrebare recomandată | diasasak a întrebat:

am o intrebare pentru voi. mi-am renovat casa recent. aici e vorba de bucatarie. nu mi-am dat seama sa pun mai multe prize pe peretele unde vin electrocasnicele si acum, dupa ce mi-am montat bucataria incorporabila, m-am trezit ca nu am la ca conectez aparatele. acum trebuie sa stric amenajarea ca sa montez 2 prize pentru a deservi cele 5 electrocasnice incorporate. aveti vreo idee cum sa fac cu un deranj minim si sa fie cat de cat estetic? ofer funda

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Fiind vorba de electrocasnice incorporate, evident prizele vor veni in spatele mobilei, deci estetic nu se pune problema prizelor, ci a legaturilor.
Nu vad o solutie mai buna decat sa tragi un cablu aparent, prin spatele mobilei, de la o priza joasa, chiar situata intr-o incapere alaturata. Apoi montezi prize aparente, care nu necesita spart, ingropat etc.
Nu e cazul de circuite separate, pentru ca nu vei folosi deodata si pentru lung timp toate cele 5 aparate.

9 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Cumperi un prelungitor, dar nu unul de 3 lei, unul la 50-100 ron, bagi in priza, si este ok.la masina de spalat trebuie sa pui priza cu impamantare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Strici randul de faianta daca ai pus in bucatarie.andul de faianta spart pana la duza de curent de unde tragi curentul la zona cu prizele pe care vrei sa le pui.Cumperi alte faiante de acelasi model si le montezi la loc.Un sunt prizele, faianta trebuie decupata.Asta in caz ca ai faianta in bucatarie, nu specifici cum ai renovat deci ti-am dat un raspuns cam cum cred eu.

| diasasak explică (pentru anonim_4396):

Peretele de pe care ar trebui sa stric faianta e blocat cu bucataria, cu blatul in sine

| anonim_4396 a răspuns (pentru diasasak):

Nu ai ce face, dai bucataria la o parte din zona unde vrei sa tragi prizele, si cu faianta faci cum am spus.Trebuia un pic gandit inainte sa faci asta. faza cu prelungitorul de la alta priza, iti arzi priza sau prelungitorul.

| Elynad a răspuns:

Mare atentie cu conexiunile si conductoarele folosite! Prea multe dezastre din cauza improvizatiilor...
Incorporabilele au consum foarte mare, plita mai mare putand ajunge pana la 10KW. Si chiar sunt momente cand le folosesti pe toate cele pentru gatit (plita, hota, cuptor), ceea ce inseamna ca o instalatie subdimensionata va ceda.
In plus, nu stiu daca in bucatarie sunt permise instalatiile aparente...
O solutie mai ieftina mai simpla si mai eficienta este sa folosesti prize duble de buna calitate sau sa pui un tablou de prize. Nu mai tragi niciun circuit ci doar inlocuiesti prizele...

| Wenttmann a răspuns:

Eu tot nu-mi dau seama cum se poate ca un om matur sa faca prostia asta.

| diasasak explică:

E faianta peste tot si bucataria incorporata.

| marian7474 a răspuns:

Co baghieta aplicate

| VIORELVLAD a răspuns:

Regis are dreptate