blonda_suprema
| blonda_suprema a întrebat:

Cum se planteaza bulbii de zambile si narcise si lalele pentru primavara in jardiniere?

Răspuns Câştigător
| bubu77 a răspuns:

Zambilele sunt flori foarte formale si parfumate. Bulbii masoara in mod obisnuit 14-15 cm, dar pot atinge si dimensiuni gigantice pentru zambile (19 cm). Ele infloresc in acelasi timp cu lalele de mijloc de sezon. Zambilele se planteaza in grupuri mici, iregulate. Sunt excelente ca flori taiate si pot fi cultivate cu usurinta in ghivece, ca flori de apartament. Bulbii sunt toxici si de aceea nu sunt pe gustul rozatoarelor.
Bulbii de zambile se planteaza toamna, cu sase saptamani inainte de perioada in care ingheata pamantul, intr-un loc insorit, cu pamant bogat in substante nutritive. Bulbii se planteaza la 15 cm adancime si tot la 15 cm distanta unul de altul. Daca nu cumva pamantul este deja foarte uscat, nu e nevoie sa udati florile dupa plantare.
Lalelele necesita locuri insorite si un compost usor fertil, in care se mentine o permnenta umiditate. Plantarea bulbilor se efectueaza in septembrie, intr-o compozitie de pamant de flori amestecat cu putin calcar. Udarile trebuie sa fie regulate si se intensifica cand plantele incep sa creasca.

6 răspunsuri:
blonda_suprema
| blonda_suprema explică:

Este folositor raspunsul lui bubu77 dar pe mine ma intereseaza sa ii plantez inauntru in jardiniera. Daca trebuie ca sa ii tin in pivnita, cat, la ce temperatura, cum se planteaza, in ce3 tip de pamant ca eu vreau ca sa-mi infloreasca in casa de 1 martie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bulbi de cea mai buna calitate la www.lalele-olanda.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu tin bulbii la frigider 2 luni din momentul in care i-am cumparat, apoi ii plantez, si in maxim o luna infloresc (vorbesc numai de jardiniere)

| gmariana a răspuns:

In primul rand se planteaza toaminea. cum? la 10 cm adancime si 5-8cm distanta intre ele. de preferat sa se grupeze florile de acelasi tip impreuna deoarece in timp se indeasa si fac mai multe flori.

http://poze-gradini.blogspot.com
http://amenajari-gradini.blogspot.com

| cristina83 a răspuns:

Aceeasi doleanta o am si e! deci! pai daca plantez bulbii de zambila cumparati azi 14 octombrie 2010, intr-o jardiniera cu pamant de flori cumparat si el (o tin in casa pe balcon(2, 3 grade sunt iarna). Ce fac? nu ii mai ud pana la primavara? Si incep sa ii ud prin februarie ca sa stiu sigur ca prin martie vor inflori, sau cum?cryingajutati-ma)

| cristina83 a răspuns:

Pai daca plantez bulbii de zambila cumparati azi 14 octombrie 2010, intr-o jardiniera cu pamant de flori cumparat si el (o tin in casa pe balcon(2, 3 grade sunt iarna). Ce fac? nu ii mai ud pana la primavara? Si incep sa ii ud prin februarie ca sa stiu sigur ca prin martie vor inflori, sau cum?cryingajutati-ma)