| Iulian101820 a întrebat:

Cand se stropesc cartofii, vita de vie? Dar rosiile?

3 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

De cativa ani nu gandacul de Colorado este manul dusman al cartofului, ci mana. Pentru mana se stropesc de cel putin 3 ori. Prima stropire este bine sa fie data preventiv, cand cartofii sunt bine rasariti. Este bine ca urmatoarele stropiri sa fie facuta cu alta substanta. Daca a aparut mana pe cartofi - pe unele frunze - este bine sa se dea ocu o substanta de tratare a manei.
Daca te duci la un magazin de specialitate, vanzatorul o sa-ti spuna - in functie de cum arata cultura - ce substanta iti recomanda. Nu sunt specialist, am doar un lot de 10 arii pe care-l cultiv.
Eu dau cu aceiasi substanta si pe rosii si castraveti. Vita de vie nu am.
Daca ai gandaci de colorado, in substanta de mana poti baga si substanta impotriva acestora si stropesti deodata.