| anonim_4396 a întrebat:

Care e cel mai bun spray de gandaci (de bucatarie)?

16 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

O fiola de Regent dizolvata in apa e mai eficienta decat orice spray.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Daca vrei unul care sa nu fie toxic exista un Raid pe baza de apa...este destul de eficient.
Oricum poate solutia lui regis este mai buna.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Din propria mea experienta spun ca pentru gandacii de bucatarie trebuie ceva tare... eu am incercat toate insecticidele din comert si din pacate nu prea aveau efect... aproape un an m-am chinuit sa scapt de gandacii de bucatarie. Am chemat si firma de deratizare chiar si doua tot nici un efect. Am auzit de la o vecina ca ea s-a dus la farmacia veterinara si de acolo a cerut solutie de omorat gandaci. As vrea sa stiu cum se numeste acea solutie insa din pacate nu stiu insa se gaseste la farmaciile veterinare, vazatoarea in momentul cand am pomenit de solutie de omorat gandaci a scos 2 siringi cu o solutie alba care a trebuit sa o dizolv cu 1 l jumate de apa (arata ca laptele). Asa si am facut. Am dat peste tot cu ea, pe la colturi, in spatele dulapurilor, am scos sertarele si sub, am pus in spatele si dedesubtul electrocasnicelor, in spatele aragazului. Cu ajutorul unei siringi poti imprastia destul de bine solutia peste tot. Apoi asteapta, in cateva zile vei gasi gandaci morti peste tot. Eu in fiecare an de 3 ori dau peste tot din nou cu aceasta solutie la fiecare curatenie mare cum ar veni. Preventiv, de 2 ani nu am avut nici un gandac in casa. Bafta

| DiMoDi a răspuns:

Bune sunt oricare din ele, dar gândacii au abilitatea de a-şi crea imunitate, aşa că trebuie să le tot schimbi happy
O soluţie relativ eficientă este să cumperi o fiolă de Regis, sau altă soluţie pentru stropit cartofii de la un magazin de profil şi să o dizolvi în 2 l apă (nu în 10 l cum se face pentru cartofi), cu care să stropeşti generos dosul mobilei de bucătărie si podeau pe sub aceasta, dosul rafturilor din cămară şi podeaua, dacă ai, precum şi tocul şi pragul uşilor de acces la aceste încăperi. Operatia se repetă după o lună, când eclozează noua generaţie de pui. Dacă mai ai probleme, o iei de la început cu alt tip de soluţie de acelaşi tip. Eu aşa am reuşit să scap definitiv de ei (bine ar fi să-ţi convingi şi vecinii, pentru că altminteri, îţi vor venii alţii de la ei, oricât vei izola crăpăturile de la uţi, geamuri, tevile de calorifer, ş. a. m. d.happy

| LoryM22 a răspuns:

De ce vrei musai spray cand ai la indemana asa ceva:www.bayercropscience.ro/img/fise/Decis%202,5%20EC.pdf care este cea mai eficienta substanta de omorat ganganiile? :D. La mine a mers din prima si nu mai am niciun fel de probleme

| doinisor a răspuns:

Inprimul rind trebuie sa fie foarte curat peste tot apoi poti sa dai cu raid special pentru gindaci.Este foarte bun si are efect mai indelungat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Smellwell a lansat recent pe piata BioInsect, un produs din extracte de plante care nu contine substante chimice sau pesticide. Produsul este 100 % natural. Pentru mai multe detalii vizitati www.smellwell.ro

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Regent

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Raid

| roxi_8971 a răspuns:

Eu am cumparat o fiola de Decis pe care am diluat-o in apa si am pus-o intr-o sticla cu pulverizator.Am scapat pentru. totdeauna de ei.

Alte răspunsuri
| diaclaudia a răspuns:

De la aroxol mex instant mi-a fost de folos si am dat de 3 -4 ori nu mia mai iesit sau cei iesiti i-am gasit morti. si nu are miros ca sa pleci de acasa sa dai cu el

| tania53 a răspuns:

BAYGON spuma activa; dar inainte de a utilizarea insecticidului, OBLIGATORIU trebuie curatat locul (toate colturile, marginile, suprafetele, etansarea locurilor de intrare a tevilor de apa); apoi dai cu insecticidul peste tot, avand grija sa dai in balamalele de la usile dulapurilor, in spatele dulapurilor, aragazului, frigiderului, etc. Ai grija sa repeti operatiunea aprox.la 2 saptamani (pentru a scapa de eventualele oua care au eliberat "puisorii"). Mult succes!
P. S. Oricum trebuie mentinuta curatenia peste tot, inclusiv in sertare si ai grija sa nu ramana resturi de mancare (firimituri de paine, in special).

Alte răspunsuri