| lumy4u a întrebat:

Cum scap de gandaci de bucatarie daca am caine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Vi003 a răspuns:

Cu pasta Globol, nu cu spray! In 2-3 zile nu mai gasesti picior de gandac. Vezi ca Globol se gaseste greu, intereseaza-te in mai multe locuri. Pui cate putina pasta maronie pe sub chiuveta, tevi, masa sau in locuri prin care nu ajunge Azorica. Cauta si sa-mi spui daca au adus la Kaufland, ca de-acolo am luat ultima data. Vezi ce faci!

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In carrefour sau in orice centru comercial imens gasesti niste cutiute care au gauri pentru gandaci de la raid, le pui jos si se duc in capcana insectele.

| Liiiax99 a răspuns:

1.Cumpara niste substante pentru gandaci.
2. Tine mereu bucataria curatata.

| bunicisibuni a răspuns:

Dă cu soluții speciale pentru așa ceva și pleacă de acasă pentru 2-3 ore pentru a nu te afecta nici pe tine nici pe câinele tău. După ce vi acasă aerisește foarte bine bucătăria.

| Flory1243 a răspuns:

Cum scapam de gandacii de bucatarie in mod natural si ecologic Cred ca am trait cu totii experienta neplacuta de a avea in casa musafiri nepoftiti cu multe picioare, musafiri pe care nu-i poti ruga frumos sa plece. Cand iti e lumea mai draga, te trezesti cu domnii gandaci in baie, bucatarie sau dormitor. Pentru a scapa de aceasta napasta se folosesc diverse metode, dar majoritatea acestora nu sunt tocmai prietenoase cu mediul inconjurator, si nici sanatoase pentru oameni si animalele de companie. "Dar in cazul acesta cum putem scapa de gandaci fara a folosi insecticide toxice?" va intrebati probabil.Inainte de a expune metodele naturale si ecologice pe care le-am gasit in urma cercetarilor, as vrea mai intai sa va dau niste sfaturi utile pentru a face mai usoara "evacuarea" gandacilor, dar si pentru a-i tine pe acestia departe de casa voastra. Sfaturi utilebig grinupa fiecare masa curatati bine de firmituri si de alte resturi locul unde ati mancat, dar si locul unde a mancat catelul sau pisica; Nu lasati peste noapte farfurii murdare in chiuveta; Este de preferat ca recipientul in care tineti gunoiul sa aiba capac si sa-l goliti cat mai des; Pentru a reduce umezeala din baie, dupa fiecare dus porniti ventilatorul; Daca aveti gradina, plantati catusnica (iarba-pisicii) pentru ca aceasta tine la distanta gandacii; Izolati cu plasa toate aerisirile, si acoperiti gaurile din jurul tevilor si alte goluri prin care comunicati cu apartamentele vecinilor, pentru a bloca astfel accesul vizitatorilor nepoftiti. Metoda de exterminare 1

Aveti nevoie de:

Borax – pe care-l gasiti la farmacie

Zahar – granulat sau pudra

Faceti un amestec de zahar si borax in proportii egale si aplicati-l in colturile incaperii, in crapaturi, sub dulapuri, sub chiuveta si oriunde ati mai vazut gandaci. Reaplicati amestecul de cate ori este necesar, pana cand acestia au disparut.

Gandacii vor consuma amestecul pentru ca sunt atrasi de zahar. Odata consumat, boraxul le afecteaza sistemul digestiv si exoscheletul, ducand la moartea lor. Poate dura chiar si doua-trei saptamani pana cand veti observa o scadere numerica a armatei gandacesti. Aveti grija ca amestecul sa nu fie ingerat de copii sau animale de companie.

--------------------------------------------------------------------------------

Metoda de exterminare 2

Aveti nevoie de:

Zahar

Faina

Bicarbonat de sodiu

Grasime alimentara vegetala sau animala

Ceapa tocata

Apa

Amestecati intr-un castron cantitati egale de zahar, faina, bicarbonat de sodiu, grasime alimentara, si apoi adaugati niste ceapa tocata. Apoi adaugati apa si amestecati pana cand obtineti o coca. Din aceasta coca formati bilute si plasati-le in locurile unde ati vazut gandaci. Odata mancate, bilutele creeaza gaz in interiorul gandacilor, pana cand acestia explodeaza.

--------------------------------------------------------------------------------

Metodele naturale de a extermina gandacii sunt ieftine, ecologice si mult mai sanatoase pentru copii si animale de companie decat sunt insecticidele. Daca ati incercat aceste tactici de exterminare a "dusmanului", sau daca mai stiti si altele, asteptam mesajele sau comentariile voastre. Mult succes!
Sper ca te-am ajutat.

| smart01 a răspuns:

Exista insecticide speciale, care nu sunt periculoase pentru animalele pe casa sau pentru copii, de obicei acestea sunt sub forma de pasta sau gel. Max Force este un astfel de insecticid. http://www.verdon.ro/insecticid/insecticid-gel-max-force-ic.html

| colonelumorteni a răspuns:

Cainele poate sa stea jumatate de ora sau ora afara la aer ca nu ai e rau daca intra dupa.E imun la orice nu moare ca e animal nu e insecta...

| Butterflyxo a răspuns:

Eu zic sa incerci mai intai o metoda mai simpla, cumperi niste tuburi de spray din ala pentru muste, gandaci, insecte si inchizi casa, dai peste tot chiar si in camere, pe sub dulapuri, frigider etc, iesi din casa deoarece nu e bine sa inspiri spraiul ala si astepti cateva ore gen 2-3. Dupa aerisesti si doar daca nu a dat roade ai putea sa incerci alte metode mai costisitoare, desi sigur va da roade metoda. Plus ca de la spray mor si pajenjenii ascunsi, muste, tantari etc. Sper sa te descurci cu oricare metoda hotarasti sa aplici. Bafta!

| BabyyGirl a răspuns:

Nu stiu!