| Diana99624 a întrebat:

Buna! De ceva timp am observat pui de gandaci in bucatarie, ca aseara sa observ doi mai mari si in dormitor. Va rog sa imi recomandati o solutie buna care sa ii omoare rapid si sigur.Am incercat spray, dar nu da rezultate

Răspuns Câştigător
| Brizbriz a răspuns:

Hai sa incercam inca odata

max force e facut de Bayer (care au inventat aspirina) si e un insecticid NUMAI cu numele, pentru ca nu e toxic pentru nimic altceva in afara de gandaci

si care functioneaza in felul urmator: e FOARTE atractiv pentru gandaci, care vin, mananca, se umplu de agent, se duc langa alti gandaci, nu moare nici unul, dar ii infecteaza si pe aia, care se duc langa altii, samd, iar dupa o saptamana mor toti (gasesti gandaci morti prin toate colturile)

da, DE AIA e asa scump

PS m-am uitat dupa regent, pare a fi ceva, care e ultima solutie, insa ar fi bine sa pleci de acasa cu toata familia si animalele cateva zile, ca pare foarte toxic:
https://www.emag.ro/......DJR46JBBM/

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De gandacii de bucatarie poti scapa doar daca se face campanie de desinsectare in intreg blocul!
Campania trebuie facuta organizat de administratia blocului, in TOATE apartamentele DEODATA (in acelasi zi), in 3 randuri (la intervale de cca. 7-12 zile).
O asemenea campanie o poate executa doar o firma specializata.

| darrio2007 a răspuns:

Cumperi Neostomosan sau Neodomostan, (este acelasi dar nu sunt sigur care este numele corect) de la magazine care comercializeaza otravuri pentru combaterea daunatorilor. Este ca o fiola de algocalmin dar mai mare. O pui intr-o sticla de 2 l cu apa, se va face putin alba. Apoi pui intr-o sticla mai mica, cu pulverizator si dai pe jos pe unde crezi ca ies ei. Pe sub chiuveta de obicei. Si la baie poti face la fel.
ATENTIE CA ESTE OTRAVA, DECI TE SPELI FOARTE BINE PE MAINI DUPA FIECARE FOLOSIRE.

| Vântulalb a răspuns:

S-a discutat mult aici pe tema asta. Si mereu s-a spus ca daca nu se face dezinsectie totala in bloc, cu repetitie dupa aprox. 10 zile, nu scapi. Pentru ca vin din vecini.
Totala, insemnand toate apartamentele, in toate camerele, in subsol, in uscatorie si pod daca exista.

| AndrewR a răspuns:

Incearca max force

| Brizbriz a răspuns (pentru AndrewR):

Subscriu:
https://www.emag.ro/search/bayer%20max%20force
e cam scump, dar la mine nu a trecut cu nimic altceva si am spart de vreo 3 ori mai mult pe spray-uri si capcane

| Diana99624 explică (pentru Brizbriz):

Am auzit si de Regent sau acum numit Regemi, care ar fi bun. E solutie care se dizolva in apa. Am dat aseara si am gasit deja unul mort de dimineata. Despre acest produs ati auzit?

| Brizbriz a răspuns (pentru Diana99624):

Hai sa incercam inca odata

max force e facut de Bayer (care au inventat aspirina) si e un insecticid NUMAI cu numele, pentru ca nu e toxic pentru nimic altceva in afara de gandaci

si care functioneaza in felul urmator: e FOARTE atractiv pentru gandaci, care vin, mananca, se umplu de agent, se duc langa alti gandaci, nu moare nici unul, dar ii infecteaza si pe aia, care se duc langa altii, samd, iar dupa o saptamana mor toti (gasesti gandaci morti prin toate colturile)

da, DE AIA e asa scump

PS m-am uitat dupa regent, pare a fi ceva, care e ultima solutie, insa ar fi bine sa pleci de acasa cu toata familia si animalele cateva zile, ca pare foarte toxic:
https://www.emag.ro/......DJR46JBBM/

| jimmy7034 a răspuns:

Capcana pentru gandaci