| LanguageMaster a întrebat:

Care este adâncimea maximă până la care poți săpa în pământ?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Pana pe la vreo 2900 km asa... dupa aia dai de dracu';) (sau ceva similar ca nucleul e o supa de metale topite).

O poza cat 1000 de cuvinte:
http://upload.wikimedia.org/......ro.svg.png

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Aproape 13.000 de kilometri, dupa care probabil dai de fundul oceanului pe partea cealalta. Dar vezi sa sapi drept, altfel se scurteaza semnificativ.

| cristi202 a răspuns:

Depinde de citi bani dispui.
Doar cu o cazma si o lopata, pana dai de apa.
Daca vrei mai departe, iti trebuie o pompa ca sa scoti apa.
La adincimi mai mari de 3 m, mai adauga si materialul de consolidare, ca sa nu se surpe marginile pe tine.
Mai apoi, cand vei da de piatra, buzunarele trebuie sa iti fie mari, ai nevoie de o foreza, fara foraj, nu treci mai departe de stinca.
Iar daca vrei sa ajungi la adincimi mari, iti trebuie tehnica performanta.
Asa ca, depinde de citi bani ai.

| Lioana a răspuns:

Pai cam cat de lunga iti e scara, ca daca sapi mai mult nu vei mai putea iesi din groapa.

| JackR a răspuns:

Recordul mondial este de 12262 metri, in Peninsula Kola (Rusia), cea mai adanca forare de la suprafata.

Daca vrei sa-l depasesti, vorba lui Dwayne "The Rock" Johnson, in Furious 7: "you better start digging!"

| alexwahl a răspuns:

Nu e ceva stabil.

| Nevroza a răspuns:

Cu lopata mai mult de 10 000 de metri ca dupa obosesti rolling on the floor

| DoctorulManhattan a răspuns:

Depinde cu ce sapi si in ce fel de pământ. Adâncimea variază în funcție de aceste doua variabile de la metri la kilometri