| ftaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Care este diferenta de pret intre mobila la comanda si cea pe care o cumperi direct? e mai cumpa cea la comanda?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Vorbind de un model identic, din aceleasi material, cel la comanda va fi mai scump, pe de o parte pentru ca e vorba de alte costuri atunci cand se produce in serie, iar pe de alta parte, o fabrica de mobila avand volume serioase se va multumi cu o marja mai mica de profit decat un atelier mic, care produce o garnitura pe zi.

| cristi202 a răspuns:

La comanda e mai scump. Cind un obiect se produce in serie, exista o multime de sabloane, de dispozitive care reusesc sa faca productia mai rapida, mai sigura, mai eficienta, astfel ca pretul per produs devine, in functie si de procesul tehnologic, mult mai mic. La comanda, desi se folosesc utilaje, multe operatii se efectueaza manual, ceea ce cere timp, atentie, in special la finisaje. Insa ce e mai frumos la o mobila facuta la comanda e ca este personalizata, adica poate fi unica, asa cum vrei tu, iar daca o executa un timplar bun, poate fi ca si calitate net superioara celei produsa in serie.

| CasaSiDesign a răspuns:

Mobila la comanda va fi mai scumpa in mod sigur. In schimb va fi mai calitativa si se va integra perfect in spatiile tale pentru ca o vei realiza la dimensiunile camerei tale. Cele din magazine produse in serie, majoritatea sunt facute cu PAL mai subtire de 12mm, iar montajul il platesti separat, iar cateodata mai au si defecte pe care nu le observi cand o cumperi. In schimb la comanda poti remedia orice problema.

| Cookiee9712 a răspuns:

Poate fi mai scumpa cea la comanda, in functie de preferintele cumparatorulu.

| krpcristi a răspuns:

Daca tot iti iei Mobila poate vrei si perdele de la Dalila Interior
www.perdeletapet.ro =)