| needcolors a întrebat:

Care este ordinea armaturilor care se monteaza pe teava de apa rece de la boiler? Este bine boiler-robinet golire - supapa siguranta-racord olandez-filtru Y - racord olandez- robinet trecere? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Da, ai uitat ca primul e un T pe care pui robinet de golire lateral iar cu restul te duci in jos.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu e bine; supapa de siguranță are și rol de valvă unisens - nu va lăsa apa din boiler să curgă prin robinetul pus ÎNAiNTEA ei.
Dar dacă tu crezi că e bine așa, și cum deja l-ai „premiat" și pe cel care e de acord cu prostia asta... fă cum știți voi!
Da' să nu vii pe urmă aici să-ntrebi de ce nu ți se golește boilerul.

| needcolors explică:

Bravo, asa este, trebuie un T in care se monteaza robinetul de golire, apoi in jos restul fitingurilor/armaturilor.