| CristiB93 a întrebat:

Salut.Ce filtru se montează la intrarea apei in boiler ca sa nu intre apa cu nisip? E fântână noua si nu e asa curata apa. Stiti cum se montează si unde as gasi de cumpărat un asemena filtru?

12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Eu iți recomand sa pui trei filtre, unul tip Y, cu sita, unul pentru particule fine, cu cartuș cu autocuratare, unul de dedurizare, cu polifosfati. Daca vrei o filtrare superioara, poți pune si unul cu bumbac.
Le găsești in orice magazin de bricolaj sau de instalații sanitare.
Filtrele nu de monteaza înainte de pompa, pentru ca ar împiedica absorbția apei. Plus ca trebuie verificate, curățate sau inlocuite periodic, trebuie sa fie la îndemână. Din fericire pompele de apa nu sunt proiectate de IT-isti, astfel incat permit fara probleme trecerea particulelor de nisip de ordinul zecimilor de milimetri, singurele care pot trece prin sita sorbului. Când vorbim de filtrare, măsuram in microni.

| Bizon95 a răspuns (pentru regis):

Hmm, depinde de pompa tongue

presupun ca sunt pompe care au desula putere si la absobtie, nu numai la iesire... iar una de fantana care ar ajunge sa traga apa chiar de la cateva zeci de metrii adancime, ar putea fi asa, sau CHIAR AR TREBUI sa fie asa!
tongue~~~~~~

simple logic my dear dr. Watson, simple logic big grin

LE TOTUSI, rotitele mele se invartesc, intr-adevar, daca pompa e pusa pe fundul fantanii, atunci e EXACT cum spui tuwinking
moment in care recunosc, ca foarte probabil asta e cea mai ieftina solutie (o pompa slaba la absorbtie pusa pe fundul fantanii, dar mai ieftina, decat una scumpa sau mult mai scumpa doar ca sa nu fie pe fundul fantanii)

| CristiB93 explică (pentru Bizon95):

Man,e pompa sumersibila am dat 16 mil pe ea, nu ai ce sita sa pui inaintea pompei ca ea intra cu totul in fantana, nu are nimic daca trage cu nisip. Tot ce am eu nevoie e sa pun inainte de boiler un filtru ca sa nu intre nisip in boiler sau sa afecteze bateriile de la robineti sau sitele de la dus.

| regis a răspuns (pentru Bizon95):

My little Sherlock, logica oricat de sanatoasa ar fi, nu invinge fizica. Si fizica asta tine cu incapatanare la legile ei, legi care impiedica pompele sa absoarba apa de la zeci de metri adâncime. E o chestie cu greutatea coloanei de apa care la un moment dat învinge presiunea... ma rog, chestii practice, mai greu de explicat in biți si Bytes.
Ca sa ma fac mai bine înțeles, incerc sa iti explic prin parabole. Sa pui un filtru intre sorb si pompa e ca si cum ai pune un router de 10 Mb/sec intre computerul tau superperformant si modemul de fibra optica. Oricât de performant ti-ar fi calculatorul si orice varianta de abonament ai plati, calculatorul tau nu își va face treaba la nivelul asteptarilor. Iar daca modemul tau e la parterul blocului, iar routerul pe casa scării, va fi mai dificil sa il resetezi când e cazul.
Iar pompele de absorbție puse pe fundul fantanii se lupta si cu logica, nu doar cu fizica. Astea ar fi un fel de routere a căror mufa de rețea ar fi conectata cu un cablu HDMI la mufa de casti a unui Iphone...

| Bizon95 a răspuns (pentru regis):

Stiu principiul pompei
si ca poate face mult mai usor presiune DUPA, adica, cand impinge apa in boiler, chiar pe o coloana de cativa metrii, si nu inainte, atunci cand trage, iar el zice ca, chiar are pompa submersibila, deci pompa e pe fundul fantanii

de aia am dat cu Latter Edit-ul, ca nu m-am prins de la inceput, dar m-am prins pana la urma!

asa ca, multumesc de explicatiiwinking

| alina2k18 a răspuns:

Intreaba la firma de a produs boilerul ce iti recomanda. Eu sub centrala am filtru Y si inca unul cu cartus.
https://www.leroymerlin.ro/......or-34/4847
Si cartusul aferent https://www.leroymerlin.ro/......5-mcr/4857
Cauta un instalator pentru montare.

| Bizon95 a răspuns:

Cred ca ar fi MULT mai bine sa pui filtrul ala inainte de pompa, NU la boiler!

| CristiB93 explică (pentru Bizon95):

Mi s-a spus ca sub boiler trebuie doar.

| Bizon95 a răspuns (pentru CristiB93):

Inteleg, NU sunt de specialitate
DAR
LOGICA SIMPLA: NU vrei mizerie in pompa si boiler, ca apoi sa o filtrezi numai dupa ce iese din boiler

TU CE CREZI? tongue

| CristiB93 explică (pentru Bizon95):

Se filtreaza inainte de a intra in boiler

| Bizon95 a răspuns (pentru CristiB93):

Man, nisip in pompa poate distruge pompa, chiar daca nu ajunge in boiler, si nu vad cum scoti apa din fantana fara pompa

insa, inca odata, NU sunt de specialitate, poate mananc rahat si nu e cazul sa filtrezi nimic inainte de pompa, insa am lucrat cu hdd-uri in draci, si ma zgarie pe creier cand imi imaginez intemperii abrazive intr-un mecanism care se misca continuu happy

| AgathaRo a răspuns:

Un multifiltru 25-15-5 microni il montezi pe intrare in casa. Aaa ramane malul in filtru. Pe boiler nu are rost sa mai montezi. Calcarul se formeazea oricum ai face. Producatorii recomanda filtru y, magnetic asta daca ai apa din reteaua de strada. Daca ai pompa submersibila mergi pe multifiltru