| mircea22 a întrebat:

Cine mă poate ajuta într-o privință? Cine îmi poate spune cum se montează corect supapa de siguranță, robinet de golire, filtru y robinet de trecere? Deci, ordinea corecta de la boiler in jos.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Filtrul este primul catre locul de unde vine apa pentru ca trebuie sa curete apa. Apoi supapa de siguranta urmatorul catre boiler. Robinetul de golire este ultimul (langa boiler) pentru ca daca il pui la mijloc nu va goli nimic, deoarece apa din boiler nu trece prin supapa de siguranta decat daca are presiune mai mare decat cea din retea. Daca pui robinetul de golire sub supapa se mai intampla ca va curge apa din instalatie (cea care vine dinspre filtru) nu cea din boiler.
Daca vrei de la boiler in jos: robinet golire, supapa siguranta si apoi filtrul.