| Daniel26 a întrebat:

Pentru cine foloseste boiler in baie, o intrebare: trebuie sa inlocuiesc bateria de la cada, bateria este conectata la boiler. Daca inchid apa rece de la un robinet monat pe teava de alimentare cu apa, cand desfac bateria, va curge apa din boiler? N-as vrea sa fac lac prin baie. happy Merci!

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Da' tu n-ai robineți pe ambele țevi de la boiler?!? Normal e să fie și pe ieșire unul. Dacă nu ai, și închizi doar apa rece (admisia), e posibil să curgă ceva apă pe țeava de apă caldă. Dar:
- nu are presiune;
- nu poate să curgă mai mult de maximum 20% (dar cred că nici 3-4% în realitate) din capacitatea sa, pentru că priza de apă caldă este undeva aproape de capacul cazanului, nu la fund (acolo e admisia). Înainte să desfaci bateria, deschide robineții și așteaptă până nu mai curge nimic.
Dacă nu te scarpini mult, poți lucra fără teama că faci vreo inundație.
De altfel, după ce dai jos bateria veche, până o pui pe cealaltă - poți pune pe țeava de apă caldă un simplu dop (pregătești din timp unul) ca să nu curgă apă.

Răspuns utilizator avertizat
| LIN2010 a răspuns:

Dupa ce inchizi robinetul de pe conducta de alimentare, deschide robinetul bateriei si pe apa rece si pe apa calda si lasa liber sa curga pana se termina jetul, apoi poti desface racordurile bateriei si s-o inlocuiesti ca nu mai faci inundatie.Succes