| wizopo2 a întrebat:

Care este pretul pe mp pentru izolare termica cu polistiren in Timisoara?

4 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nu știu, dar este greșită izolarea termică cu polistiren expandat. Polistirenul expandat este și inflamabil și face și igrasie.
Trebuie o tencuială obișnuită groasă în care să pui și materiale cu rol izolant: talaș de lemn, bucățele din bambus, câlți, paie, fibre naturale sau sintetice, etc inclusiv bucățele mărunte de polistiren expandat, dar să aibă posibilitatea peretele să „respire ", lucru care nu se realizează, dacă lipești cu un polimer, prin care nu trec vaporii de apă, câte o bucată mare, de polistiren expandat și atunci se face igrasie.

| caramela a răspuns (pentru MMihai):

Sa inteleg ca aveti cunostinte in domeniu? scuzati-ma daca deranjeaza...

| MMihai a răspuns (pentru caramela):

Nu îți trebuie multe cunoștințe în domeniu, ca să știi că pereții care nu respiră fac igrasie, precum și alte lucruri.
În tot cazul, în evul mediu și ulterior, se făceau pereți groși, în casele oamenilor bogați, tocmai și pentru izolări termice și fonice, fără ca ei să știe asta explicit. Și romanii, din Roma antică, cei care își permiteau aveau casele cu pereții mai groși.

| RAY a răspuns:

De ce sa platesti? nu-i chiar asa greu trebuie doar sa stii sa faci materialu care nu-i greu, sa vezi bine sa fie fixat bine pe perete si drept sa nu faca burta
apoi tragi plasa peste el daca vrei te ajut sunt din tm