| Timishan a întrebat:

Este sau nu eficienta izolarea termica a zidurilor din caramida cu polistiren atat la exterior cat si la interior? (argumente va rog, si multumesc!)

6 răspunsuri:
| 9gygy a răspuns:

Este foarte eficiente placarea cu polistiren. Dar e preferabil sa fie facuta pe exterior. Niciodata sa nu pui si pe interior si pe exterior. Zidaria se va distruge ceva mai repede (nu respira peretii). Deci, daca pui pe interior, nu mai pui pe exterior si viceversa.

| emmyl a răspuns:

Izolarea cu polistiren se face pe exterior. Doar în anumite condiții pe interior. Este eficientă:
- reduce consumul de energie pentru încălzit;
- dacă pui doar pe exterior nu mai ai condens pe pereți;
- prețul de cost este destul de mic.
Trebuie folosit polistiren DE EXTERIOR; nu tot din comerț este de exterior.
Adeziv cât mai bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este foarte eficienta.Nu placa si pe interior; peretii nu vor mai respira si iti poate creste umiditatea in interior.Numai bine.

| boogdan91 a răspuns:

La mine, acum 2 ani s-a facut izolarea la exterior si cand a venit iarna s-a cunoscut.

| PavelAndrei78 a răspuns:

Nu este recomandata izolarea dubla, interior si exterior deoarece nu mai permite aerisirea peretelui si exista riscul aparitiei mucegaiului. Este recomandata doar izolarea exterioara a apartamentului si daca este facuta cu materiale de calitate si de oameni priceputi atunci cu siguranta veti obtine confortul dorit. este recomandat ca intreg termosistemul sa fie achizionat, daca este posibil, de la acelasi producator. Acum sunt multe firme pe piata care vand termosisteme, dar eu am incredere in cei care il si produc singuri si avem si noi un producator autohton, Adeplast. Materialele trebuie pastrate intr-un loc ferit de razele soarele, ploaie, ninsoare, nu asa cum se lucreaza acum la renumitele reabilitari cu munti de materiale lasate sub cerul liber, indiferent ce conditii meteo sunt.