| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt beneficiile montarii unui tavan fals din gipscarton?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In afara de eventuala imbunatatire estetica al incaperii, un tavan (sau perete) de ghipscarton are doar dezavantaje:
- micsoreaza volumul de aer din partea superioara al camerei, astfel iarna camera se va raci repede si va dura timp mai indelungat pana ce temperatura se incalzeste iarasi la nivel acceptabil
- creaza loc de refudiu pentru animalute "domestice": soareci, gandaci, paianjeni etc.
- in caz de umezeala se poate inmuia ca branza, poate cadea chiar si din proprie greutate
- fiind prins doar in cateva suruburi, se poate desprinde usor si poate pica in capul celor care stau dedesubt
- pericol de prabusire chiar si in in caz de cutremur mic sau alte vibratii
- bani aruncati degeaba

Ghipscartonul este recomandat doar de constructori lenesi si nepriceputi, care nu vor sau nu stiu sa repare /finiseze un tavan normal...

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Pe mine ma interesa daca izoleaza termic avand in vedere ca stau la ultimul etaj.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Ghipscartonul nu prea izoleaza termic, dar daca ti se strica izolatia acoperisului si curge apa din tavan, atunci vei observa doar daca s-a umezit ghipscartonul si sta sa cada.

| relian a răspuns:

Ti dat bula un raspuns traznet,exact ca bula din bancurile alea, nu degeaba isi si zice bula laughing. Acum zici si tu tavan fals, ala e tavan nu-i fals, ca de era fals nu era tavan.Ce avantaj sa aiba este ieftin, iese drept, nu ai nevoie de mari meseriasi si cum si asa meseriasi nu prea sunt sa faci pereti din rigips este ideal.Ca iti cade in cap, aia e made in bula, toata america numai din rigips este facuta si na cazut in cap nimanui nici o bucata de rigips.Pe tavan se foloseste rigips mai gros decat la perte.Din cate am vazut multi romani fac ca Bula pun rigips subtire pe tavan, normal ca ala poate cada, e ca si cum ai prinde o foaie cu un ac de tavan si la fel un carton mai gros.care va cadea? Normal omu are tendinta sa zica ala gros,dar realitatea este invers va cadea ala subtire ca n-are suport,este prea subtire si n-are in ce sta.Un alt avantaj este ca peretele din rigips este cald,pe cand unul din ciment este f rece,deci exact invers decat a spus bula,iar aerul ala dintre tavanul de beton si rigips ar ajuta ar fi ca o bariera termica,deci povstile lui bula el stie de unde leo fi scos.Cel mai indicat este sa prinzi pe tavanul de beton sau lem sau ce tavan ai tu profile de metal sau lemn, apoi izolezi, lipesti pe acel tavan polistiren, dar lipit si fara sa lasi spatii, apoi pe profile prinzi rigipsul in suruburi si aia e tot ai izolatie f buna, nu mai exista igrasie si alte balarii.Eu as face si peretii tot din rigips.Dar conteaza f mult sa izolezi, deci vei avea o izolare interioara care iti va reduce la jumate consumul de energie iarna.De fapt asa si trebuie izolata o locuinta la interior nu la exterior.Rapid,ieftin,cald sil poate face origine cam asta ar fi in mare beneficiile.Dezavantaj nu prea are, ar fi sa zicem este fragil daca lovesti cu ceva in el cu o usa trantita tare si care n-are opritor, iar manerul poate sparge rigipsul in locul unde o loveste.In rest numai avantaje.Sa incarci cu ciment la interior este cea mai mare prostie.Treb sa ai in vedere un lucru-cimentul este rece iar rigipsul este cald.Indif cum faci un tavan sau perete este bine sa izolezi f bine, adica etans si daca poti lipit, pentru ca nu da posibilitatea aerului sa treaca pe linga.Dar poti folosi f bine vata minerala sau vata de sticla, este f buna si nici nu mai trebuie sa lipesti nimic, pui saltele din vata de sticla si nai treaba.Cu cat mai groasa cu atat izoleaza mai bine.

| fata14783257 a răspuns:

Ai un oerete în pls
Faci desene cu creonul pe el

| raducanuu a răspuns:

Pe langa faptul ca gasesti o groaza de modele pentru fiecare dorinta, ajuta destul de mult si la izolare termica + cost scazut. Gasesti aici multe modele la preturi chiar ok http://vipcasa.ro. Bafta!

| Raduruxandra a răspuns:

Se monteaza repede, dureaza mult mai mult ca unul normal si poti avea si ilustratii pe el, cum ar fi cele 3D. Eu am apelat la ofirma de specialitate si arata impresionant. Poti gasi mai multe detalii pe www.vipcasa.ro

| AlexandruIonut11 a răspuns:

Hello,
Daca te-ai hotart arunca un ochi aici https://www.emenatwork.ro

| Mason13 a răspuns:

In primul rand se monteaza foarte repede, izoleaza bine termic, si este si destul de ieftin comparativ cu alternativele. Pe langa asta, la un cutremur sau ceva de genul si daca pica tavanul e mai bine sa te loveasca o bucata de carton decat o placa de ciment laughing

| anonim_4396 explică (pentru Mason13):

Esti sigur ca izoleaza bine termic?
In ceea ce priveste cazul cutremurului, poate cadea cartonul si tavanul real nu. Atunci e doar un dezavantaj. Daca cade si tavanul si cartonul care mai e folosul? Doar nu crezi ca ramane intact ca sa te poata proteja de bucatile de beton. Se face si el bucati.