| tumy a întrebat:

Cat consuma un cuptor electric de 1700W pe ora la 230 grade celsius?

6 răspunsuri:
| LIN2010 a răspuns:

Este relativa treaba, depinde in cat timp ajunge la acea temperatura cuptorul, si apoi cat de performant este in pastrarea temperaturii(teoretic intr-o ora consuma 1700W, adica 1, 7 KWh), cuptorul este dotat cu termostat si acesta cupleaza si decupleaza in functie de temperatura reglata la cuptor. Sper ca te-ai lamurit cat de cat.Respecte

| relian a răspuns (pentru LIN2010):

Scuze ca intervin dar nu consuma deloc asa cum tu spui.Aia 1700w arata puterea aragazului a elementului electric nicidecum consumul de electricitate.Este o formula care pe baza puterii elementului,lungimii conductorului si nu mai stiu ce se calculeaza consumul.Dar sincer nu mai stiu,poate ca nici nu am stiuto vreodata pe de rost, dar am avut-o undeva intr-o carte. Daca o gasesc revin, daca nu asta e, dar nu e asa cum multi cred, adica pe aparat scrie ca are puterea de X kw gata atit si consuma.Nu e asa.

| LIN2010 a răspuns (pentru relian):

Energia electrica se calculeaza foarte simplu E = P x t(adica puterea electrica inmultita cu timpul ), timpul este acea perioada cat este strabatuta rezistenta electrica de curent, la tensiunea de alimentare, deci daca nu ar decupla termostatul timp de o ora, s-ar consuma 1, 7 KWh.Sigur,in conditii de alimentare la 230v, 50 Hz, si cosinus de phi=1. Pentru calculul exact (cel mai usor este sa montezi un contor electric)sau sa faci masuratori cat mai exacte de tensiune, curent, si unghiul de defazaj dintre tensiune si curent(cosfimetrul).Eu calculez energii consumate (la Electrica)de multi ani, dar uite aici mai explicit http://www.lpelectric.ro/ro/support/Ce_este_kilowat_ora_ro.html

| BuGz a răspuns:

cuptor electric convectie, 5 tavi GN 1/1

Reviews | Adauga review

Livrare rapida

1.730 €
| Pret catalog: 2.855 €
Castigi 39%
Cantitate:
Comparati produsul cu:
cuptor electric convectie, 5 tavi GN 1/1
Caracteristici tehnice Cod: P18 F38 GASTRO.CONV.51

convectie
comenzi electromecanice
umidificator manual
autorevers
alimentare electrica 400 V
putere electrica 7, 25 kW
dimensiuni 830x640x595 mm
origine Italia
LINK http://www.maxigel.ro/......O-CONV-51/

| anonim_4396 a răspuns (pentru BuGz):

BuGz,pe TPU nu ai voie sa faci publicitate sau reclama unui produs fara acordul administratorului.

| geflomedia a răspuns:

1700wati/ora