| anonim_4396 a întrebat:

Cam cat consuma un cuptor electric? Nu scrie pe el (probabil scria in amnual, dar nu-l mai am)

3 răspunsuri:
| anonim a răspuns:

Sunt mai multe modele, oricum, intre 2000W si 5000W.

| pep a răspuns:

Depinde de puterea electrica, exprimata in watti sau kilowatti a cuptorului electric.In general, la cuptoarele electrice casnice eceasta putere electrica variaza intre 300 W si 1000 W, adica intre 0, 3-1KW. Pentru ca nu mai ai manualul sau prospectul tehnic, pentru a calcula energia electrica consumata de cuptorul electric, sau pentru oricare receptor electric pe care il ai in casa, poti face in felul urmator:citesti pe placuta cuptorului puterea electrica. Daca este, spre exemplu 500 w, pentru a afla consumul de energie electrica, folosesti formula E=P x t, unde E = energia electrica, P=puterea electrica si t=timpul de functionare.Atentie, timpul il exprimi in ore. Daca, de exemplu, functioneaza 30 minute /zi sau pe luna, exprimat in ore inseamna 0, 5. Energia electrica se masoara in kilowati-ore (KWh). Pentru a afla cat platesti pe un KWh te uiti in factura de plata a energiei electrice si inmultesti pretul /kwh cu consumul rezultat de energie electrica, in urma calcului tau. In cazul in care pe placuta nu este scrisa puterea ci curentul absorbit (I), puterea electrica o calculezi inmultind curentul electric cu tensiunea electrica de 230 V de la priza.Adica se aplica formula P= U x I, unde I este curentul electric iar U este tensiunea electrica.In calculul puterii in curent electric alternativ mai apare factorul de putere cos fi, care se mai adauga produsului U x I, adica P = U x I x cos fi. Acest factor de putere variaza in general intre 0, 8-1 la receptorii casnici sau se considera 0, 92 (factor de putere neutral)sau chiar 1, insa pe acesta il poti neglija, nefiind semnificativ.Succes!

| Grecu_Alin_1986 a răspuns:

Cumpara o priza cu contor de energie (cam 50-70 lei) si aia iti da valoarea instantanee...winking