| 123coco a întrebat:

Cat costa sa imi trag lumina la casa/ casa este departe de sursa de curent, deci imi trebuie si un stalp de beton. cam cat ar ajunge sa trag lumina si sa imi puna si un stalp de beton/

6 răspunsuri:
| carpediem a răspuns:

Te costa in jur de 4000 lei de la stalp la contoar chiar daca contoarul e sub stalp. Apoi de la contoar la casa e problema ta nu-ti mai trebuie firma agreata enel. Trebuie sa vezi in ce masura poti pune contoarul mai aproape de retea, apoi subteran te descurci cu cine poti. Sub 1000 euro nu ai cum. Bafta.

| zaratu a răspuns:

De costa cam in jr de vreo 2500 de lei cu tot cu autorizatie

| CasaSiDesign a răspuns:

Daca ai sub 100 de metri liniari iesi mai ieftin, daca ai peste ti se va da ca solutie extindere de retea (noile reguli ANRE).
Daca esti ultima casa va trebui sa montezi Stalp SE10 care are ca pret cu tot cu manopera 2000 RON, iar in rest este 80 de lei pe metru liniar, in functie de distanta inmultesti si iti iese pretul.
Totusi cel mai bine mergi depune actele de aviz, te costa 60 de lei, si iti vor spune ei exact cat te costa. Sa dea domnu ca pe ultimul stalp de unde vrei sa te legi sa aiba cabluri corect dimensionate ca sa te poti lega, daca nu trebuie sa tragi tu alte cabluri pentru a suplimenta reteaua...si crede-ma ca costa destul.

| BellaCullen14 a răspuns:

Depinde. Oricum, cred ca vreo 500 RON iti ajung.

| narcis137 a răspuns:

Pai un stalp de beton ajunje pana la 200 lei si sa te legi cred ca iti agunje 100 lei si daca nu ai instalatia facuta la casa iti trebuie in jur de 500 lei, la mine in sat un electricean imi ia 50 lei pentru a lega o priza de instalatie.
Imi dai funda!

| Cotrau_Valy_2000 a răspuns:

Depinde cat esti de departe de sursa...dar cred ca iti ajunge 250-300 RON + stalpul de beton care costa in jur de 100-150 RON... sper ca te-am ajutat