| Pop_Alina_1978 a întrebat:

Cat este bine sa fie căldură în calorifere, la cate grade?

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ideal este ca apa din instalație sa fie la o temperatura cat mai scazuta. Centralele in condensare au eficienta maxima atunci când temperatura apei este pe minimum, si asta pentru ca la temperatura mai mica se recuperează prin condensare o cantitate mai mare de căldură. Asta înseamnă o pierdere mai mica si plicit un consum mai redus.
Chiar si la centralele fara condensare este recomandata o temperatura cat mai redusa, întrucât cantitatea de calcar care se depune in calorifere si tevi, dar mai ales in centrala este semnificativ redusa. Astfel, este de preferat o temperatura de ieșire sub 45 de grade si nici intr-un caz peste 60 de grade. Daca la 60 de grade nu sunt suficiente pentru a asigura confortul in cea mai friguroasa zi din an, atunci caloriferele sunt subdimensionate.
La apa calda este indicat ca temperatura setata sa fie cea la care se utilizează efectiv apa calda (după preferințe), astfel încât in cea mai mare parte a timpului sa se deschidă doar apa calda. Încălzirea apei peste temperatura necesara si apoi răcirea ei prin combinarea cu apa rece reduce eficienta centralei si durata ei de viață.

| darrio2007 a răspuns:

In mod normal apa trebuie sa plece din centrala in jur de 70 de grade indiferent de temperatura setata pe termostat. Multi ti-au raspuns gresit. Apa poate avea 70 de grade in calorifere indiferent de setarea la cat porneste centrala.

| alina2k18 a răspuns:

Pai sa setezi la centrala? Eu la 55 grade am pentru calorifere, dar nu am dat drumu incawinking am sange fierbinte laughing

| presus a răspuns:

Temperatura camerei 20-21 grade

| kaTTsu a răspuns:

In mod normal, daca aveti si un copil mic, 25 de grade temperatura camerei sunt suficiente. Dar daca va referiti la cate grade sa fie intr-un calorifer, banuiesc ca +80 de grade, cel putin asa aveam un calorifer electric pe termos si din lipsa de ocupatie mi-a dat prin cap sa-i iau "temperatura" pur si simplu te frigeai daca te atingeai de el. Temperatura caloriferului cu pricina fiind de 87 de grade.

| qest11 a răspuns:

Cel mai economic este la 62 grade apa din calorifer pentru un viessmann vitopend 100. Prin 2014 facusem niste calcule scrise, cu centrala setata fara termostatul de ambient, mers continuu pentru toate regimurile de mers, 62 de grade fiind pentru nivelul 3. Cand casa e rece, ideal ar fi setata la 75 de grade, nivelul 5, apoi revenit la 3. Cu termostatul reglat la temperatura dorita, daca cu nivelul 3 nu se atinge acea temperatura intr-un timp util, se urca centrala la nivelul 4, la 72 grade. Eu merg pe 22 grade in casa, dar acei 22 la mine pot fi 23 sau 21 la voi. Nici la -23 afara nu am setat la mai mult de 62grade. Dar am calorifere mai mari, la 17mp de 1400, 12mp 1100, etc. bloc neizolat, caramida, etaj unu, cu vecini care stau in frig, si nu am platit mai mult de 250 de lei pe luna pentru 4 calorifere, 1400, 1100, 900, 800 si cred ca vreo 60mp.

| Username55 a răspuns:

E unul setez centrala termica la 23-24 °C...

| agrisan a răspuns:

Intre 70 si 80 de grade. Poate fi si de la 60 de grade, dar incalzirea este lunga si consum mai mare. Apa la 45-50 grade.

| Mihai_Platon_1983 a răspuns:

Cateva informatii utile despre temperaturile optime la care ar trebui setata temperatura in centrala gasiti aici: https://casasidesign.ro/temperatura-apa-calorifere-centrala-termica.html