| Alexya128 a întrebat:

Câți metri liniari sunt într-un metru cub de scândură cu lungimea de 3 m, lățimea de 10 cm și grosimea de 2, 5 cm.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Teoretic vei avea 400 metri liniari, dar practic din scanduri de dimensiunile date de tine nu poti face exact un metru cub. Vor fi 133 de scanduri (0. 9975 mc) sau 134 de scanduri (1.005 mc) de 3 m lungime, adica 399 sau 402 metri liniari.

| sierra1 a răspuns:

"Câți metri liniari sunt într-un metru cub de scândură"

imparte și tu cei 100 cm ai inălțimii metrului tău cub, la grosimea aia de 2, 5 și vezi ce dă

| relian a răspuns:

Metri liniari din metru cub laughing esti trare, pai depinde cit de groasa este linia, ai putea sa ai km sau citiva metri numa.
Poate ai vrut sa spui cate scinduri de dimensiunea aia is la 1 metru cub.
Ce-i ala metru liniar? Metru liniar masoara distante nu masoara capacitati
Daca o scindura are dimensiuea de 3m x 01m x 0. 025m, atunci ai acolo 0. 0075 mc.
Deci daca 1 scindura are 0. 0075 mc la 1 mc ai X scinduri.

Bagi regula de 7 simpla si afli cate scinduri ai la 1 mc.O sa iti dea undeva la 133 de scinduri.

Dupa inmultesti nr de schnduri aflate cu 3 m c it e lungimea unei scinduri, asa afli citi metri de schindura ai total de acea dimensiune.

O sa ai aproximativ 400 metri de scindura de masura ce ai spus mai sus.
Ai priceput ceva sau deja a cazut ceata laughing

| anonim3247 a răspuns:

133 metri liniari de scândură.