| Daniel26 a întrebat:

Caut o surubelnita electrica pentru a monta cateva elemente de mobilier. Ce tip imi recomandati, ceva la un pret accesibil. Care e mai buna, cea cu acumulator sau cea cu conectare la priza? Merci.

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pentru mobila, e mai buna o surubelnita cu acumulator. Pentru casa, e insa mult mai utila o masina de infiletat si gaurit cu acumulator, care poate fi folosita cu succes si la montarea mobilierului.
Eu unul ti-as recomanda asta:
https://www.emag.ro/......D5V0DNBBM/

E un raport pret/calitate foarte bun (acum ca e in oferta) si pentru hobby o poti folosi mult si bine. Nu arunca banii pe marci de renume, acelea sunt pentru utilizare profesionala, pentru utilizare ocazionala nu merita investitia.

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a monta mobilierul unei locuinte - mai ales daca folosesti doar o singura data - iti poti cumpara orice masina de gaurit-filetat.
Cu masina pe acumulator ai avantajul mobilitatii usoare, dar dupa 20-30 suruburi mai mari se descarca bateria si trebuie sa astepti reincarcarea (2-4 ore).
Cu masina conectabila la priza ai avantajul ca o poti folosi oricat, dar te incurca cablul la mobilitate.
Oricare ai cumpara, cei putea sa-ti montezi mobilierul, mai ales ca esti incepator si nu lucrezi pe "repede".
Ideal ar fi o masina cu 2 baterii: pana ce lucrezi cu una, se incarca celalalt.

Poti cumpara masini de filetat de la 100 lei, cu 2 ani garantie.

| Daniel26 explică (pentru Bula):

Poti te rog sa imi recomanzi un model bun, la un pret in jur de 100lei de ex din Dedeman, Praktiker sau Emag sau din alta parte? Sa stiu spre ce sa ma orientez. Merci. N-am mai folosit pana acum, iar zilele astea m-am chinuit cu o surubelnita la o masa de ma doare si acum palma.

| Bula a răspuns (pentru Daniel26):

Cred ca aceasta masina este suficient de buna pentru necesitatea ta, acum la reducere (este stoc foarte limitat, doar 3 oferte! ):
https://www.emag.ro/......D5V0DNBBM/

| relian a răspuns (pentru Daniel26):

Iati un impact dewalt cu ala insurubezi mii de suruburi fara sa se consume bateria.Bine nu costa 100 de lei, dara faci multe.Asa doara daca iti faci mobila ta mai bine imprumuti o scula de la cineva. Apropoo in RO la dedeman ala aia nu inchiriaza scule? Uite aia nu stiu, dara mi-a venit acum in cap asta. Daca aia inchiriaza inchiriezi de la ei un impact, iti faci treaba si aia e tot.Sau de la un amic ceva, nu mai dai nici bani.Asta doara daca asta ai de facut. Daca vrei tu sa ai si folosesti doara din an in paste este bine una electrica, pentru ca bateria aia acumulator cei daca o folosesti f rar odata pe an se duce, sau daca o incarci mereu atunci nu-i problema. Poti lua o scula la care poti folosi bateria si pentru o lanterna, asa cum au astia dewalt, makita etc.Scula buna astea is dewalt, makita, Milwaukee, asta daca vrei o scula so tii toata viata, sa nu se strice.La astea nu-i nevoie de mai multe baterii, una singura te tine destul, asta in cazul ca o folosesti doara acasa, daca faci cu ea joburi, sau lucri toata ziua da atunci trebuie 2, altfel nai treaba te tine o saptamana ce ai tu de facut numai o baterie.Si nu trebuie sa o cumperi noua cauta pe olex am vazut ca sunt dewalt, makita daca functioneaza atunci e buna, astea nu azi merg si maine la tine s-a stricat, astea ori merg ori nu merg deloc.

NOname
| NOname a răspuns:

O mașină de găurit/înșurubat ce avea conectare la priză am prăjit-o in timp, nici nu era cine-știe-ce, așa că mi-am luat una bună, compactă, cu două acumulatoare și pot să zic că nu regret, facilitează utilizarea fantastic, e ca și cum ai trece de la Dacie la un BMW, ceva. Dar cum e ceva mai scumpă, nici n-are rost să ți-o recomand. Ideea e doar că ți-o recomand pe cea cu acumulatoare (preferabil să aibă mai multe, să nu stai după curul ei, cât se încarcă).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia-ti nene o masina de gaurit (nu surubelnita) la priza cu reglajul turatiei si cu percutie. Mai cumperi si un prelungitor si esti domn. O poti folosi si la gaurit. Alea cu acumulatori sunt pentru fitosi dar nu dureaza mult si se incarca greu. Ia-ti una peste 500 de wati si cat poti de scumpa din marci renumite: Makita, Bosch, Stern, Skill sau Hitaki. Iti recomand eu cateva: https://goo.gl/4uFMeU

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am uitat sa spun ca cea mai buna si ieftina este asta: https://goo.gl/Ja1EhY

| lpavel a răspuns:

Amandoua sunt la fel de bune dar ca sa tina mai mult alege-o pe cea cu priza! Bafta!

| ShamelessQboy a răspuns:

Dacă vrei ieftina sa si meargă, cred ca cea la priza, o scula buna pe acumulatori costa.