| KINGPDA a întrebat:

Ce boala este hiperpigmentatia ca patologie si cu ce se trateaza?

2 răspunsuri:
| KINGPDA explică:

Cu ce se trateaza si cum?

| kata7999 a răspuns:

Hiperpigmentatia (colorarea pielii) reprezinta aparitia unui pigment in zone ale pielii, unde el nu ar trebui sa existe sau cresterea cantitatii unui pigment normal in piele. De exemplu: in hipervitaminoza A apare o coloratie portocalie a palmelor; in hemocromatoza (excesul de fier in organism) apare o coloratie inchisa a pielii (brun inchis); cresterea valorii bilirubinei in afectiunile hepatice determina acumularea ei in piele si coloratia icterica a pielii (galben pamantiu) si a mucoaselor. O hiperpigmentatie normala este acumularea de melanina in piele, in urma bronzarii.