Stefan
| Stefan a întrebat:

Cum se trateaza labirintita? A suferi cineva dintre voi de acesta boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
luciana
| luciana a răspuns:

Labirinita este o forma de inflamatie a canalelor, urechii, determinate de o infectie virala sau mai rar de una bacteriana; tratamentul se face cu medicamente ( antibiotice ) si trebuie sa fie rapid si energic, pentru o insanatosire grabnica, multa sanatate, Lucien.

3 răspunsuri:
| dy a răspuns:

Labirintul este un organ de echilibru din urechea medie. poate da vertij (ameteli), dezechilibru, greata, varsaturi, etc
In cazul unei labirintite virale, vindecarea este spontana si se produce in cateva saptamani. Daca nu apar complicatii, tratamentul va consta in reducerea simptomelor si in eliminarea cauzei subiacente (de exemplu, tratarea unei infectii bacteriene).
In schimb, labirintita bacteriana necesita instituirea unei terapii antibiotice sau chiar a unui tratament chirurgical.
Tratamentul medicamentos

- antibioticele sunt utilizate pentru tratarea labirintitei bacteriene
- medicamentele antivirale sunt indicate in unele cazuri in tratamentul labirintitei virale
- unele medicamente sunt indicate pentru combaterea vertijelor si greturilor: antihistaminice, anticolinergice (scopolamina) si antiemetice
- sedativele sunt prescrise pentru calmarea bolnavului (benzodiazepina, etc)

Tratamentul chirurgical

In cazuri rare, o interventie chirurgicala se impune pentru drenarea colectiei purulente din urechea medie sau pentru indepartarea unui colesteatom.

Hidratarea

In cazul varsaturilor importante si repetate, pacientul trebuie sa consume multe lichide, pentru a preveni deshidratarea. In cazurile grave, lichidele vor fi administrate intravenos.

Exercitiile de reeducare vestibulara

Reeducarea vestibulara consta in efectuarea unor miscari ale capului si corpului pentru a corecta senzatia de pierdere a echilibrului
Nestiind ce fel de labirintita este, cred ca trebuie sa urmezi tratamentul indicat de medicul care te-a examinat! N-ai emotii, trece, dar ai nevoie de putin timp si de tratament corespunzator! Sanatate multa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost diagnosticata cu sindrom vertiginos urmat de ameteli, varsaturi si pierdere de echilibru. Am urmat tratament medicamentos si tratament cu bioenergie, dar nici un rezultat.Sint disperata imi vreau viata pe care am avut o inainte, acum totul se invirte in jurul meu de parca as trai intr un balansoar...

| alessiab a răspuns:

Daca este virala incearca cu antibiotice. daca ai greturi, varsaturi ia medicamente supresoare vestibulare adica: antisemetice, scopolamina, sedative, sau antihistaminice