| lovecats123 a întrebat:

Ce cantitate de apa consumati pe luna si cat platiti? Eu am consumat luna asta aproape 500 de m^3 deci trebuie sa platesc cam 140 de lei.Mentionez ca stau cu inca o persoana si incercam sa nu consumam apa aiurea.Este prea mult?

12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Este mult prea mult, inseamna peste 10 litri pe minut si cu siguranta ar costa mult peste 140 de lei.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca consumai 500 mc (tinand cont ca platesti si canalizarea - deci dublu) aia inseamna in jur de 6000 lei. Munceai aproape tot anul sa platesti asa ceva. 140 lei ai platit toata intretinerea sau numai apa? Daca-i numai apa aia inseamna cam 20 mc de apa sau mai putin ( depinde de pretul din zona). La mine in oras este 6 lei si ceva apa de consum plus apa reziduala.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai fi consumat 500mc, plateai vreo 3000 lei...

| Peridava a răspuns (pentru suntserios):

Depinde de oras. Unele au tarife mari (ca la mine), altele au tarife mci (reale!).

| suntserios a răspuns (pentru Peridava):

La calculul lui iese cam 0.30 ron mc apa, cel mai ieftin in Romania find peste 2.5 ron

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

La Braila este peste 7 lei mc de apa.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca socotim ca de exemplu, vasul de la WC are cam 12-14 litri, si tragi apa de 3 ori pe zi, timp de 30 de zile, asta face cam 1400 litri, plus 150 litri / luna apa de consum si mancare, plus spalat pe maini, fata, corp, baie generala macar de doua ori / saptamana, plus spalat rufe, vase, etc, si tot face cam 8-10 mc / luna.
Daca ati consumat 500 m 3 inseamna ca ati umplut apartamentul cu apa complet pana la becuri de 10 ori.

| Eastwood a răspuns:

Nu ai cum sa consumi atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cam este, ce doamne iarta-ma ca nu stati numai in baie, si cred ca nici nu beti cu zecile de kg? la mine 5 membri in familie, spalat, gatit, toaleta, baie si merg spre 13-15 m3 pe luna.

| Peridava a răspuns:

500 mc? Mi se pare enorm. Chiar daca va balaceati toata ziua, tot nu depaseati 15-20 mc.
Aveti apometre? Cit indica?
Daca nu aveti apometre si v-au pus la pausal, platiti consumul vecinilor. Uita-te si pe pe lista. Poate v-au adaugat ceva pierderi din bloc.

| lovecats123 explică:

5m^3*