| StefanStefan24 a întrebat:

Buna ziua as dori si eu o solutie eu am stat in chirie aproximativ 6-7 luni de la propietar cu hartie facuta de mâna in care precizeaza ca da in chirie apartament nr scara strada pe o perioada de n timp fara numele meu sau cnp in acel ""contract de mana"" eu mereu platind facturile cand venea nu intarziam deloc la un moment dat m-am hotarat sa nu mai stau in chirie asa ca am anuntat persoana in cauza ca nu mai stau m-am socotit pana la ultimul banut pe toate facturile pana cand am stat si a dat si garantia toate bune si frumoase dupa aproximativ jumatate de luna sau o luna hopa ca a aparut o factura de gaz pe perioada 22.12. 2023 -18.01.2024 precum ca am consumat 280 mc de gas si suma de plata este de 850 de lei dar din perioada asta mai sus mentionata cam 2 saptamani am stat la țara si nu am avut cum sa consumam atat de mult fata de alte facturi la care de maxim 150 lei consumam 50 mc
Eu nu sunt de acord cu asta ca e prea mult de plata stiind ca nu am consumat atat daca era sa consum atat eram constient ca trebuie sa platesc. Si persoana in cauza spune ca apeleaza la politie poate sa imi faca ceva politia sau ma poate da in judecata ca doar nu am avut un contract cum trebuie facut sa specifice toate datele mele personale si etc tin sa mentionez ca are poza cu buletinul meu multumesc mult astept raspuns Funda????

Răspuns Câştigător
| MarianWLF a răspuns:

Nu te da la politie, acea hartie facuta de mana fara parafa unui notar nu are nici o valoare, nu e legalizata, proprietarul nu a cotizat la stat parte din plata chiriei cat ai stat asta insemnand ca s-ar da de gol singur ca a dat ilegal in chirie fara contract de inchiriere, in traducere a facut evaziune fiscala, te asigur ca nu are curaj sa se apropie de sectie laughing
Posibil sa fi venit acea factura, de obicei in ianuarie vine regularizare si sunt cazuri unde te umfla de 4-5 ori mai mult, proprietarul trebuia sa dea citirea pana in data de 8 ianuarie ca sa-i vina urmatoarea factura cu minus, ce a primit el este factura estimata, nu valoarea reala consumata, sunt sigur ca stie acest lucru, cel mai probabil a vrut sa te pacaleasca sa scoata bani de la tine, recomand sa nu ii dai nici un ban pentru faptul ca a incercat sa profite, blocheaza-l peste tot si taie orice legatura cu el, nu ai ce sa patesti, te pupa undeva.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia nu are nici o atributie in asemenea cazuri, a vrut doar sa te sperie.
De asemenea n-o sa te dea nici in judecata pe cale civila, avand in vedere ca acel contract nu este valabil si nici inregistrat la fisc, asa ca probabil nici n-a platit impozit pe venitul din chirie, astfel ca a comis evaziune fiscala.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La poliție nu te da că nu are ce să facă politia.
Poate sa te dea in judecata daca vrea complicații. Cam greu daca nu a declarat la ANAF contractul.

Pe de altă parte dacă a fost emisă o factura de către un furnizor in perioada in care tu ai stat acolo ar cam trebui sa o platesti. Bănuiești că a folosit el gazul sau tu ai plecat înainte de 18 Ian?

| StefanStefan24 explică (pentru suntserios):

Da a fost emisa in perioada in care am stat inca am stat pana pe 20 ianuarie sunt constient ca trebuie sa platesc dar nu asa mult nici nu ai cum sa consumi atat gaz in atat timp nici daca ti centrala pornita non stop am avut zile cand am pornit centrala si o lasam pornita dar nu am consumat atat am platit cel mai mult 150 plus de asta eu lucram si doar seara cand veneam acasa dadeam 4-5 ore drumu la centrala si gata o opream daca era sa platesc 200-300 de lei mai ziceam era o suma mai modică dar nu 850?