| Speranta12 a întrebat:

Voi cati metri cubi de apa consumati intr-o luna si cat platiti pe ei?

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

3.25 mc/luna. Aici nu se livreaza decat apa potabila. Stau in Olanda. Costa aproximativ 1 Euro/mc, la care se adauga impozit si TVA (9%), daca socotim 45.78 Euro/an conexiunea (taxa fixa). Socoteala exacta pe https://www.vitens.nl/......n-2020.pdf

| Sofer a răspuns:

Nu m-am uitat dar am și mașina de spălat și apa calda de la boiler. Și plătesc la apa între 20 și 50 lei lunar.

| alina2k18 a răspuns:

5-6-7 mc de apa rece - o singura persoana EUwinking
E cam 7lei mc de apa rece acilisea la mine in sectorul 2.

| Speranta12 explică (pentru alina2k18):

Si la mine e la fel.

| Sophieka a răspuns:

Buna,

Chiar daca sunt o singura persoana in apartament iar caldura este de la CET, deci consum si apa calda, fiindca nu am centrala,
pentru ca pentru mine igienizarea corporala e importanta si stau mult timp in dus sau cand imi spal si parul, si pierd notiunea timpului + consumul wc-ului de apa rece si a masinii de spalat etc, aproximativ intr-o luna intre 3 si 6 metrii de apa rece si calda.
La noi nu mai exista de mult 7 lei / mpc. La noi este 19 lei mpc rece si 22 lei mpc pentru apa calda ceea ce inseamna ca / luna platesc mai bine de 100 lei doar pentru apa, insa pentru mine acest lucru nu are foarte mare importanta, consum, platesc.
Nu o sa ma cronometrez sa vad cat consum ca sa platesc mai putin.

Numai bine!

| Speranta12 explică (pentru Sophieka):

Wow, ce scumpa e apa. Felicitari ca iti asumi si ca pastrezi igiena si ca reusesti sa platesti asa sume!

| christall a răspuns:

La mine in sectorul 6 apa rece e 6 lei, apa calda 11 lei.