| CosminTin a întrebat:

Ce este mai convenabil pentru apa calda in baie? Boilerul sau sa trag teava din bucatarie de la centrala catre baie. Distanta din bucatarie in baie este de circa 15 m si ma gandeam ca daca as trage teava as pierde foarte multa apa(din cauza opririi in timpul dusului si pornirii iar, se raceste apa pe instalatie si stai iar pana se incalzeste) si consumul la gaz ar creste bineinteles. Va multumesc!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai centrala si nu ai apa calda in baie? Foarte curios.Trage teava pana la baie.Boilerul invarte contorul electric precum elicopterul.

| RoyDupuis a răspuns:

Trage teava la baie!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am la un apartament boiler de 100l, 1500W, iar la altul centrala pe gaz si tevi pana in baie (10m intre centrala si baie).
Pot spune ca e mult mai convenabila varianta pe gaz, chiar daca se pierde prin tevi. Centrala face apa calda instant, deci am de asteptat 10-20 secunde pana se incalzeste apa, iar atunci cand opresc, ramane o oarecare cantitate de apa incalzita pe tevi, care teoretic se pierde, practic radiaza in locuinta, deci ii castigi la incalzire.
Boilerul electric e mai scump, iar marele dezavantaj este durata de incalzire lunga. Pana incalzesti apa rece la 90 de grade, cat face el, dureaza cam 5 ore. Din 100l de apa pe la 90 de grade, ai o cada de apa (una mai mica, nu din alea triunghiulare), un dus, si mai ramane apa pentru spalat pe maini, pe restul zilei.
Daca vrei 3 cazi cu apa calda + apa calda pentru clatit dupa baie, trebuie o zi intreaga, cu programare ca la stomatolog. Nu e comod, si nici ieftin.