| DanielDanny a întrebat:

Ce exista pe la noi, dispozitive de incalzire portabile care merg la USB?
Ceva sa folosesti la urgente cu baterii portabile!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dispozitive de incalzire care merg la USB nu exista.
Puterea maxima ce poate furniza un port USB3 este doar de cc.a 4W, insuficient pentru a incalzi orice (procesorul din calculator consuma peste 20W, un resou consuma peste 300W, un radiator electric consuma peste 500W etc.).

| DanielDanny explică (pentru Bula):

Daca am zis dispozitiv portabil la usb doar nu caut ceva sa incalzeac o camera sau pentru tot corpu, am inttebat daca exista si la noi pentru ca exista, incalzitoare de cana usb, incalzitor de maini usb, doar ca la noi nu prea am gasit sau vazut! Tot ce am gasit la noi este un fel de husa care tine laptele cald sticla!

| cristi202 a răspuns (pentru DanielDanny):

Si tu crezi ca alea erau pe bune? Ti s-a explicat clar de ce nu se poate...

| Bula a răspuns (pentru DanielDanny):

Intr-adevar, exista dispozitive care se "incalzesc" de la USB, dar sunt recipiente (cani) speciale, nu din care se bea cafeaua direct.

O putere de 4-5W este suficienta doar sa mentina caldura in termos. happy
Daca vrei sa mentii temperatura unei cani (de portelan, plastic etc.) fara capac, atunci ai devoie de putere de peste 10W.

Poti si tu sa-ti faci un asemenea incalzitor, folosind un cablu conectat la USB si la o rezistenta bobinata de 10 Ohmi /10-16W si pe care o scufunzi in cafeaua dorita,

| NLS a răspuns:

Cum a zis si Bula, puterea e mult prea mica pentru asa ceva.
USB 2.0 scoate 2, 5W
USB 3.0 - 4.5W
USB 3.1 - 15W

Insa pentru efect termic e nevoie de mult mai mult.
Imagineaza-ti ca un resou clasic are 600W.

Un calorifer electric incepe la 1000W...

Un bec clasic la 100W ofera ceva caldura, insa nu suficienta sa il poti folosi si pentru incalzit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pătura.
Ii montezi, daca vrei cu usb.