| NadiElenaChefu a întrebat:

Ce îmi trebuie pentru o supa de pui cu tăieței

20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ar trebui sa stii ca aici nu se accepta jigniri.

| darrio2007 a răspuns:

Stiam ca brasovenii sunt oameni destul de culți, tinere. Unchiul meu locuieste in Codlea de foarte multi ani.
Dar vad ca jignesti pe toata lumea.

| AmandinaDragan a răspuns (pentru darrio2007):

Unchiul tau locuieste la tara?

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Am locuit și eu în Codlea timp de 7 ani. Până în 2010. Poate îți suna cunoscut Codlea Nord. Dacă nu, întreba unchiul. Trec în permanență cu bicicleta prin zona, chiar azi am trecut din nou. Mâine merg din nou și poimâine din nou.
Cred ca unchiul este și el moldovean cum erau vecinii mei din bloc, puși doar pe ceartă, scandal, bătaie, reclamații la poliție cu minciuni, statul cu scaunul în fata blocului, sau cu pătura pe iarba, consumul de băuturi alcoolice, ronțăit de semințe, bârfă, țigănie, mai pe scurt : ca la țară! Nu știam ca atunci când spui lucrurilor pe nume se numește "jignire". Jigniți s-au simțit și foștii vecini când le-am zis ca sunt moldoveni veniți de sărăcie la oraș. La fel cum a venit și amandina care acum se crede profesor universitar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Pentru ca foștii mei vecini din Codlea tare culți au fost, ce sa iti povestesc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pui și tăieței in primul rand

| Freya1 a răspuns:

Eu una folosesc :
Țelină
Morcov
Gulie
(Pastarnacul e opțional,eu una nu pun)
O ceapa mica (dacă o suporti)
Pui (piept,cos,pulpa,aripi în funcție de preferinte)
Piper
Sare
Delicat (chiar și cuburi dacă pui mai puține alimente dar vrei un gust mai intens).
Tăieței.
Pătrunjel

Eu una prepar asa.
Spăl carnea,o pun în oala împreună cu legumele menționate mai sus tăiate fasi și pun apa cam jumătate de oala în funcție de cata supa vreau și câte alimente pun (ceapa intreaga), pun un pic de ulei peste(în apa) și o pun la foc.
Pe urma încep sa adaug sare, piper, delicat, cuburi cand fierbe.Iar când sunt fierte legumele și carnea adaug pătrunjelul tăiat mărunt.
Tăiețeii ii ferb separat ca nu îmi place altfel și îmi pun în farfurie cât consider.
Iar carnea de obicei dacă sunt pulpe le scot și le prăjesc. Daca e piept sau altceva le mănânc cu supa.

| Fatamuntilor a răspuns:

Ai facut deja?
pui, taitei legume( morcov, ceapa). Sare, piper, verdeata!

| darrio2007 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Corect.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Te doare capul sau ce tot dai voturi la comentarii? Ți-ai și ales un nickname pe măsură, probabil ești la munte, călugăriță.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amandina Savarina, nu îți pot da feedback, m-ai blocat. Dar poți vedea în continuare ce scriu. Ca medic ar trebui sa știi ca nu ar fi ok pentru sănătatea ta mintală sa consumi ierburi interzise prin lege. Deja ai făcut exces de zel. Nu am mai văzut cocalari pasionați de ciclism, dacă te iau cu mine în tură, după 10 km leșini. Darămite după 80 km cât merg eu cu 25-30 km/h cred ca îți vei face inri pe cruce. Țață plictisită.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru Amandina. Din cultura ta generala lipsă, ti se pare ca locuind in orasul Codlea esti la tara?
Esti cam ciudată, blochezi pe oricine te contrazice. E clar ca mai ai un cont.

| AmandinaDragan a răspuns:

Pai pui si taietei! ha ha ha ha!

| AmandinaDragan a răspuns:

Pustiule vezi sa nu te raportez pentru limbaj licentiat.
Asa cum spui tu numai mama ta poate fi.
Ha ha ha. Din ce sat esti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AmandinaDragan):

Eu când ma nașteam la Brașov în urmă cu 32 ani, tu încă duceai vacile la păscut. Ești liberă sa ma raportezi, dacă asta te încălzește cu ceva. Imi suspenda contul, printre celelalte 10...si eu creez alt cont.

| darrio2007 a răspuns (pentru AmandinaDragan):

Licențios nu licențiat.

| AmandinaDragan a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sunt medic, profesor universitar asociat, tu esti nimic. Un simplu cocalar.

| AmandinaDragan a răspuns (pentru darrio2007):

Corect.

| LucyiFer a răspuns:

Legume, puiul, apa și ouă/făină pentru tăiței sau tăiței gata făcuți.