| Geaninapink99 a întrebat:

Cum se face o supă de tăietei cumparati? Gen simpla.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se pune la fiert intr-o oala cu apa, cam 3-4 litri de apa si urmatoarele:
2 morcovi (curatati de coaja si taiati in feliute)
1 patrunjel (curatati de coaja si taiat in feliute)
1-2 cartofi (curatati de coaja si taiati cubulele sau mai mari)
1 ceapa micuta sau medie (taiat in 4)
1 lingura de ulei
1 lingurita de vegeta
Se fierb vegetalele de mai sus pentru jumatate de ora si apoi se adauga 100-150 grame de TAITEII (cumparati).
Se mai fierbe inca 10 minute si se opreste focul.
Supa cu taitei este gata! Pofta buna!

| Violleta2022 a răspuns:

Varianta 2 de supa, doar cu taitei este:
Se fierba 2 ltri de apa APA intr-o oala
- se pune 1 lingura cu varf de VEGETA
- 1 lingura cu ulei
cand apa fierbe se adauga 150gr de taitei si se fierbe in continuare, pentru inca 10 minute.
Se opeste focul si supa cu taitei este gata.
Pofta Buna!

| Geaninapink99 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc!❤ Asa am facut o pana la urma. Chiar a iesit bună?❤

| Violleta2022 a răspuns:

Aici o reteta a Gianinei, de la jamila cuisine, de supa cu taitei de casa, dar se poate sa o faci cu taitei de cumparat:
https://jamilacuisine.ro/supa-de-pui-cu-taietei-de-casa-video/

Geanina are foarte multe retete de mancaruri si dulciuri, care sunt filmate, pas cu pas:
https://jamilacuisine.ro/

| Geaninapink99 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc f mult. A fost de ajutor

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mai bine o i ei gata facută daca nu stii sa o faci sau nu va fi bună si o arunci.