Întrebare recomandată | mariela60 a întrebat:

Ce parere aveti despre geamurile termopan, de la teraplast? mersi

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Legat de termopane două şmecherii care o să vă lămurească asupra calităţii :
1 - " stai cu geamul deschis, pe partea cealalta aprinzi o bricheta. O sa vezi corect imaginea brichetei, apoi pentru geam clar-clar o sa vezi inca o imagine cu doua reflexii ale flacarii (pentru ca sunt doua prisme mama lor) apoi pentru geam low-clar o sa vezi 3 reflexii (ai doua geamuri si un strat low) si la geam low-low o sa vezi 4 reflexii ca sunt in total doua geamuri si doua straturi de low. "
2 - " Se poate verifica dacă au sau nu armătura metalică cu un magnet puternic. Magneti gasiti si la hipermarket la standul pentru animale/acvarii unde sunt acei magneti pentru curatarea acvariului.
Il puneti pe profil si se va simti prezenta metalului sau nu. Magnetul costă 10 lei. "
Legat de prezenţa sau absenţa Argonului este mai complicat : " ARGON:se pun coltari de plastic la bagheta din interiorul geamului, la argon cel putin 2 coltari sunt cu supapa pentru inserarea argonului acesta se baga din fabrica si se realimenteaza la aproximativ 2 ani din ce stiu eu " - poate avea acele supape dar nu este obligatorie şi prezenţa Argonului.
Pentru profesionişti există un aparat pentru verificat geamurile low-e.

| mariela60 explică (pentru Arthur):

Multumesc pentru sfaturi

| oprescudorin11 a răspuns (pentru mariela60):

Imi cer scuze daca sunt gresite.

| mariela60 explică (pentru oprescudorin11):

Nu sunt gresite, argumentele tale sunt ok, dar ..trebuie sa fim si noi,, la moda''o zi buna!

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Am auzit de ele.Sunt bune calitativ.Am montat asa ceva.Dar iti recomand totusi Rehau.

| oprescudorin11 a răspuns:

Sunt destul de batran ca sa nu cunosc comparatia si nu vreau sa te dezamagesc, dar am o parere proasta.
Nu se compara cu lemnul adevarat. E ca, nu stiu sa dau un exemplu decent.E o tehnologie economicoasa, nu sanatoasa. Cand se faceau giurgiuvelele din lemn si cristal erau doar un miliard de oameni, azi se depasesc 6-7 miliarde. E ca carnea din soia, fata de carnea de urs, gatita vanatoreste. (cu conditia ca ursul sa fi trait linistit acum cel putin 50 de ani-nu 'ecologic' sau 'ocrotit'). dar nu stii tu astea.Era un film de acum 70ani (sa zicem), anticipativ, numit 'Conservele verzi" cu E.G.Robinson. Cauta sa-l vezi. O sa te infiori!

| mariela60 explică (pentru oprescudorin11):

Multumesc pentru raspuns, am 61de ani, asa ca stiu!

| viotedy a răspuns:

Sunt bune, am si usa si geamuri luate de la dedeman, nu se aburesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sint bune. Conditia este sa si fie montate bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Rehau este cea cea bună alegere.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conditia este sa si fie montate bine.iti recomand totusi Rehau.

| mall a răspuns:

Pfffoai...Nu cunosc marca. Si daca nu sunt cunoscute inseamna caeste o firma mica, cu profile proaste. Eu iti recomand profilurile TROCAL. La casa mea mi-am pus TROCAL dupa ce am citit pagini intregi si m-am informat foarte bine in privinta termopanelor.
Am vorbit cu foarte multi oameni pana ce am ales TROCAL.

DECI, recomandarea mea este: TROCAL

| mariela60 explică (pentru mall):

La apartament, am si eu termopane de la TROCAL, acum e vorba de un balcon mic! mersi pentru raspuns

| Sy_Atat_Andrey_1988 a răspuns:

Eu am de la teraplast de 15 ani și sunt foarte mulțumit de ele. N-am avut nici un fel de problema.