| adreanse a întrebat:

Ce pot sa fac cu prizele care ies ca niste scantei si se aude zgomot, cand am ceva in priza, cum ar fi prelungitorul? Ms

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Bunica mea avea o vorba cind ceva nu functiona cum trebuie: acel lucru cere unul nou. Schimba prizele. Sunt defecte, si nu iti poti permite sa te joci cu lucruri stricate cind e vorba de incendii. Fie poti avea de-a face cu incendii, fie poate fi vorba de electrocutare. Deci nu e de joaca. Si ar fi bine sa le schimbi doar daca te pricepi bine la asta. Nu e mare lucru sa schimbi o priza, dar totusi trebuie facuta cu grija, si nu oricine poate face asta ca la carte, mai ales ca problema poate nu e de la priza, ci poate fi de la doza care tine priza in perete (daca e veche, caci cele vechi erau din metal), sau de la vreun conductor (cablu).

Stefan
| Stefan a răspuns:

Apar acele scantei si se aude un zgomot suspect pentru ca priza nu face un contact perfect cu cablurile de alimentare de la 220 volti.Trebuie verifica circuitele si priza, moment in care se inlocuieste priza daca este uzata.Nu uita ca aceste verificari la instalatia electrica trebuie facute prin intreruperea curentului electric.

| onasis1961 a răspuns:

In interiorul prizei sunt lamele care fac contactul cu stecherul, acestea sunt decalite si fac arc electric incalzind-o.Riscul de a produce un incendiu e mare, asa ca inlocuieste-o cu una daca se poate sa aiba suportul ceramic. Daca nu te pricepi nu incerca tu, apeleaza la un profesionist! Bafta!

| darrio2007 a răspuns:

Intrerupe curentul, desfa priza care te deranjeaza si strange cele doua suruburi din spatele prizei cu o surubelnita, acolo unde intra firele. Posibil sa fie slabite.

| Angel0 a răspuns:

Pana una alta, evita sa le mai folosesti.Trebuiesc inlocuite cu prima ocazie.

Răspuns utilizator avertizat
| MiHaI a răspuns:

Trebuie sa verifici cablurile sa nu ia foc doamne fereste da se poate intampla orice cheama un electrician

| zanesiprintese a răspuns:

Am avut si eu aceeasi problema, fiind doar televizorul in priza.
Am chemat un electrician in secunda 2 si mi-a montat priza mai bine(sau a pus alta, nu mai stiu exact...sunt ani de atunci). Nu folosi o priza asa pentru ca poti sa risti...multe!

| zsolt_8319 a răspuns:

Sa strangi suruburile de la fire