| troleibuz a întrebat:

Ce provizii va faceti pentru toamna si iarna in general?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Noi punem pentru iarna orice se gaseste si se pot conserva.
Daca ai multe feluri puse pentru iarna, atunci iti ajung pana sezonul urmator, fara sa te saturi de ei!
Bunatatile trebuie sa fie o parte al fericirii!winking
Nu trebuie toate borcanele de acelasi fel consumate deodata! happy
Le consumi alternativ, astfel sa revii la acelasi peste cateva saptamani.

| Cosmin86 a răspuns:

Uneori mai congelez fructe de padure.

| Catrice a răspuns:

Pana golesc juma de magazin ca sa fiu sigur că-mi ajung pana la primăvară.

| gemeni6226 a răspuns:

Nu imi fac provizii pentru ca am constata ca mereu m-i se schimba gusturile sa zicem 2 saptamini la rindul maninc acelasi lucru si imi place foarte mult ca peste o luna sa simt pofta pentru altceva.De exemplu m-i s-a intimplat ca sa iau un borcan de vinete si sa-mi placa foarte mult. Repede am luat 5 borcane si dupa ce am mai mincat un borcan nu mi-a mai venit sa maninc deloc din ea.Sau am cumparat maimulte borcane de zacusca ce mi-au placut si dupa ce am mincat vreo 2 borcane iar nu mi-au trebuit restul.Asa ca a trebuit sa-mi dau seama ca mie nu-mi functioneaza treba cu provizia deoarece eu imi schimb gusturile foarte frecvent si din acest motiv nu merita sa fac provizii.In fiecare zi poftesc ceva nou.

| MadRaven a răspuns:

Provizii de dulceață, compot și murături cât cuprinde laughing
Vara mi se pare anotimpul ideal pentru făcut provizii având în vedere abundența de fructe și legume de sezon cărora le duc dorul iarna așa că îmi fac mereu provizii până epuizez tot ce am în grădină.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartofi
Bere
Carne
Bere
Orez
Bere
Mălai
Bere
Carne tocata
Bere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Castraveciori murati (astia imi plac cel mai mult dintre toate muraturile), varza murata (asta imi place mai mult decat castraveciorii), apa plata multa (ca iarna e frig si sunt baltoace si nu iti vine sa iesi), gem si dulceata nu prea mananc deloc, si cel mai important fac provizii de bomboane de ciocolata, cipsuri, doritos si sosuri, si cola. laughing

| Michaeel a răspuns:

Nu imi fac provizi, caci stau la oras si orice am nevoie gasesc la magazin.In timpul sezonului rece in general imi cumpar haine mai groase cum ar fi o geaca sau ghete in caz ca cele de anul trecut nu imi mai sunt bune. Daca as sta la sat, as aduna lemne sau as cumpara, ele avand scopul sa incalzeasca locuita, si fan/iarba pentru animale, daca as avea.

| Pati2500c a răspuns:

Zacusca, compot, dulceata, muraturi, lemne de foc

| ruddy a răspuns:

Hartie igenica laughing