| troleibuz a întrebat:

O sa se scumpeasca totul in toamna? Va faceti si voi provizii de acum? Ce provizii?

8 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Magazinele or sa aiba produse mereu, mai degraba strangi banii decat mancarea.

| troleibuz explică (pentru aditimus):

Ma gandeam sa fac niste borcane cu sos de rosii si chestii care se folosesc frecvent sa nu mai cumpar atunci

| aditimus a răspuns (pentru troleibuz):

Asta e altceva orice gospodina isi pregateste de vara/toamna camara pentru iarna.
Gemuri, compoturi, bulion, tocana, zacusca, vinete, ardei copti ..etc

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Normal ar trebui sa nu se scumpească nimic, deoarece chiar daca se măresc alocațiile si pensiile, acestea sunt plătite de la buget, doar statul se cheltuie si nu patronii si fermierii, aceștia plătesc aceleași salarii la angajați fie ca se măresc pensiile sau nu. Nu înțeleg cum li se permite sa mărească preturile atunci când ei nu contribuie cu nimic la majorarea respectivă. Dar se accepta pentru ca si cei din conducerea tarii, parlament sau guvern beneficiază de pe urma majorării preturilor. Cel mai corect ar fi sa se facă toate majorarile la aceiași data : salarii, alocații, pensii si nu la 3 date diferite, așa încât si preturile sa crească doar o data si nu de 3 ori. Dar cred ca e gândită intenționat sa se facă la date diferite profitând ca sa nu zic chiar abuzând de scumpirea a tot ceea ce se vinde. Sa le fie rușine!

| Digikey a răspuns:

Mi-am cumparat 4 beri si astept sa vina Apocalipsa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa fac provizii de drojdie. Este produsul anului. Faina este pe locul doi. Sigur o sa se scumpeasca cand intram iar in stare de urgenta si nu mai gasesti oricat ai cauta.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar tu stii sa faci paine de casa?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Stiu sa fac multe in bucatarie. Aluatul de paine e cel mai simplu, din el mai faci gogosi daca vrei. Faina, apa, drojdie, sare. Fara oua. Mai pun oua (numai galbenusul) daca fac aluat de saratele.
Trebuie sa ai drojdie si faina intr-o bucatarie. Mai ales daca va fi din nou o criza prin magazine si nu mai gasesti.