| anonim_4396 a întrebat:

Ce să fac ca să reduc umiditatea din casă, în afară de aerisit foarte des? Pereții n-au nimic, dar am un dulap înalt pe care nu l-am lipit de perete, am lăsat cam 5 cm distanță și problema e că de la el, mai ales de sub el vine un iz de mucegai, e dulap de ăla înalt și în partea de jos nu are spațiu sub el, așa e conceput să aibă marginile alea care se lipesc de podea. Pe jos am gresie peste tot. Am și un aparat ce măsoară umiditatea și arată constant 50-60%, alteori trece de 60. Am și dezumidificatoare de la Auchan puse mai multe în casă și se adună apă în ele de rămân pline și tot degeaba. Am pus și în dulap și rămâne apă destulă și în alea. Cred că dacă aveam parchet pe jos era dezastru.

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

50-60% e ok. Sub 50 aerul devine uscat. Peste 70 poți vorbi de umiditate excesiva.
Problema nu e la aer, ci la dulap. Aerul nu circula sub el, fii de aceea se stringe umezeala și în consecință mucegai. Pune - i picioare, sau 1 măcar niște distanțiere care sa ridice fundul dulapului incit sa circule aerul și dedesubt, și scapi de problema.

| darrio2007 a răspuns:

Incearca sa pui patru picioruse sub el, pe cele patru colturi, din niste scandurele groase, de 4-5 centimetri, ca sa poata intra aerul sub el. Daca iti permite inaltimea camerei.

| relian a răspuns:

Ce spui tu umiditate de 50% pai e buna, chiar f buna.Umiditatea cea mai buna pentru a te simti confortabil si pentru sanatate este cea cuprinsa intre 30-50%.
Deci daca tu ai 50, stai bine.Cred ca de vina acolo este gresia nu umiditatea din aer.
Si daca ai avea 20-30% cred ca la fel sar intimpla.De ce zic asta? Din cauza gresiei care fiind rece face ca umezeala din aer sa condenseze,deci atat timp cat in aer este apa,jos ai gresie care e rece, aerul mai cald, aia e apare condensul, foarte fin, uneori poate nici nul percepi.
Chestia cu gresie pe jos e cea mai mare greseala, nici in baie n-ar trebuie sa se puna gresie.Eu am vazut la aptm de astea mai de lux aveau lemn,parchet zic si in baie,doara in dus era ceramica ce se pune,avea cada si aia era tot.

Deci daca ai avea parchet pe jos nu ai mai avea problema asta. Unde pui ca iarna stai ca in frigider acolo cu gresie pe jos,unia am vazut pune ceramica si pe pereti laughing cum sa faci frate asa ceva.
Intrebati pe cei care au lucrat prin Italia,aia care au stat in case la italieni,o sa va spuna aia cum tremura subtire iarna si vorba aia in Italia unde e ceva mai caldut decat in RO.
Problema ta este de fizica,iar dupa ce ai spus este tocmai invers.
Nu trebuie sa pui aparatele alea in dulap laughing aerul circula,ca nul vezi tu ca circula, este pentru ca nu poti vedea aerul, dar circula, asa ca poti tine aparatul ala oriunde, dar de regula se tine in camera in spatiu deschis.

Deci problema ta este gresia, restul is povesti ce spun unia pe aici.Intreaba un inginer si o sa te lamureasca ala, o sa vezi ca am dreptate, adica fizica are dreptate nu eu.

| alina2k18 a răspuns:

Dezumidificator;)
500-600 ron unul bun.
https://www.emag.ro/......DLS4RMBBM/
Uscat rufe in casa doar daca ai aparatul asta daca nu stai cu ele atarnate pe sarma in balcon.

| denisTiky a răspuns:

Habar n am de unde poti acumula atata umiditate in casa... Poate ca ar fi o varianta sa ti pui aer conditionat ¯\_(o_o)_/¯

Caloriferele ar mai fi o varianta. Stiu ca iti fac aerul mult mai uscat, dar din pacate si caldura, si poate ca nu ai nevoie de atata caldura tot timpul, mai ales vara.

Poate ca ar fi cazul sa incerci sa vezi de unde vine atata umiditate, sa nu fie ceva conducta de la apa sparta, poate casa e izolata si peretii tin umezeala. Poti incerca sa dai gauri prin pereti si sa pui grile de ventilatie poate ca functioneaza. Alte variante nu stiu

| anonim_4396 explică (pentru denisTiky):

Nu trag umezeală pereții, s-ar vedea

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Daca esti la parter, e clar.

| anonim_4396 explică (pentru IonutSiAtat92):

Stau la casă, am uitat să precizez

| MihaelaDart a răspuns (pentru anonim_4396):

Peretii trag umiditate de la baza casei. Consulta un inginer constructor sa iti faca o analiza la casa si iti va spune sursa umezelii.
Uneori la casele din chirici sau paianta ori casele care nu sunt facute bine construite, problema lor este de la baza, de la fundatie (depinde daca a ta are sau nu).
Degeaba dai banii pe aparate, daca nu te uiti la casa, sa verifici sursa umezelii.

| MeraO a răspuns:

Eu zic ca peretii trag umiditatea de la baza casei. Este aceasta problema si vara sau mai bine zis in anotimpurile uscate? Am intampinat o astfel de problema intr-o camera la tara unde nu era facuta corect scurgea de la ploaie. Apa se scurgea pe perete, apoi umezea podeaua si acest lucru se intampla doar in anotimpul rece. In primul rand trebuie depistata sursa umezelii pentru ca, in caz contrar, problemele vor persista. Recomand o tencuiala antiigrasie MAI, excelenta pentru incaperile cu umiditate crescuta pentru ca nu permite patrunderea apei prin tencuiala