| Opria_Violeta_1990 a întrebat:

Ce se intampla daca in a sasea zi a fost oprit curentul la clocitoare pentru aproximativ 4 ore? Imi vor mai iesi puii?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In asemenea cazuri de pauze de curent se iau automat masuri pentru a pastra caldura: incubatorul se muta langa o soba calda si se acopera gros cu materiale termoizolante. Atentie insa, sa nu se aprinda aceste materiale de la caldura sobei!

In lipsa de izolare termica, dupa un timp auole se racesc la temperatura camerei, iar daca nu este suficient de cald atunci sansele scad vertiginos...

Asteapta totusi sa se termine perioade de clocire normala + 3-4 zile, fiindca s-ar putea sa intarzie puii.

| Opria_Violeta_1990 explică (pentru Bula):

Multumesc mult pentru raspuns! O sa astept pana la clocire si sper sa imi iasa macar jumatate.

| Bula a răspuns (pentru Opria_Violeta_1990):

Sa-mi scrii in pm cati pui au iesit din cate oua puse...winking

11 răspunsuri:
| Heureuse a răspuns:

Nu se stie precis. Daca nu s-au racit ouale, mai sunt sanse sau a fost cald in apropierea ei, dar nu cred. Patru ore este mult.

| Opria_Violeta_1990 explică (pentru Heureuse):

Multumesc foarte mult! Eu totusi sper sa iasa macar jumatate

| Heureuse a răspuns (pentru Opria_Violeta_1990):

Să sperăm, nu îți pot da speranțe, dar fiind la inceput mă tem să nu risipești energie inutil. În cel mai bun caz poți consulta o persoană bine cunoscătoare de informații, care va știu exact, practic vorbind.winking

| Opria_Violeta_1990 explică (pentru Heureuse):

Eu am mai auzit la alte persoane ca s-a intamplat in ziua a zecea si tot i'au iesit mai tarziu dar totusi e o speranta. Iti multumesc mulr

| Heureuse a răspuns (pentru Opria_Violeta_1990):

Da, dacă tot vrei să te înrolezi în această credință este alegerea ta, dar nu spune "sper", căci strecori îndoială, ci doar crede ferm în acest lucru.winking

| Opria_Violeta_1990 explică (pentru Heureuse):

Buna seara! Am verificat ouale iar din 45 oua 32 sunt pline si 9 sunt limpede. Sper sa imi iasa cele 32 de oua pentru ca asa mi'au iesit in fiecare an

| Heureuse a răspuns (pentru Opria_Violeta_1990):

Mă bucur mult să aud acest lucru. Este un semn bun și sunt convinsă că îți vor ieși toți puii a căror ouă sunt salvate. Numai bine și să mă anunți când îți ies puișorii.winking

| Opria_Violeta_1990 explică:

Buna seara! Am verificat ouale si din 45 oua 32 sunt pline si 9 sunt limpede. Acum sper sa iasa cei 32 pentru ca asa mi'au iesit in fiecare an

| Opria_Violeta_1990 explică:

Buna! Mi'au iesit 22 pui, sper ca tura urmatoare sa imi iasa mai multi!