| luxya a întrebat:

Ce se intampla daca rosiile sunt stropite cu doua tipuri diferite de insecticid simultan?

4 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Unii lupta sa manance cat mai natural, altii amesteca insecticidele! Fa o fiertura de nuc si urzici si stropeste-le! Asta daca vrei sa mananci rosii, nu chimicale!

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu vad rostul...De ce nu folosesti simultan un insecticid, un produs impotriva manei si eventual un ingrasamant(foliar)?

| popm3 a răspuns:

Depinde de ce substante active au insecticidele si cum le-ai combinat(in aceeasi apa?). Uita-te pe ambele ambalaje sa vezi substantele active din solutii, poate o sa fie o substanta activa intr-o solutie care anuleaza o alta substanta sn cealalta solutie.Cel mai rau se poate sa ''arzi'' cateva frunze si cam atat.Nu trebuie sa iti faci griji dar mai bine e sa u risti.bafta

| zumzyzumzy a răspuns:

Pai nimic, DAR daca ai folosit in doze mari ambele produse nu e prea bine, si uitate pe ambalaj acolo vei gasi tot, si daca ai folosit prea mult, la urmatoarea stropire redu cantitatea