| 29mai a întrebat:

Ce tip de țeavă pot sa folosesc pentru o baie afară fara încălzire? Am avut instalația pe henco și când da frigul a înghețat!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru sa nu inghete la iarna, teavile de apa trebuie bagate sub pamant la cel putin 80cm adancime sau golite complet de apa
!

| NLS a răspuns:

Si cuprul îngheață la fel când temperatura la care e expus coboară sub 0, ba chiar se si sparge ușor țeava de Cu fata de Henco (Hwnco e oarecum elastica, isi poate mari volumul mai mult).
Tot ce poți face e sa izolezi țeava cât mai bine, cu vata de sticla sau vata minerala, minim 8-10cm pe raza.
Exista izolație din spuma poliuretanica/izopren, dar nu e foarte eficienta, mai ales la exterior.
Sau alternativ/suplimentar, ar trebui sa introduci țeava prin pământ, sub adâncimea de îngheț, care în majoritatea zonelor tarii e 90cm.
Dar ramai la Henco, sau în general plastic, e mai sănătos pentru dus prin exterior decât cuprul, si rezista și mai bine la îngheț (atât cât rezista, nu foarte eficient).

| adryang78 a răspuns:

Orice tip de țeavă ai folosi, dacă nu este la adâncime și protejată termic, îngheață. Adâncimea diferă în funcție de zona țării, depinde de tipul de sol, temperatura minimă în sezonul rece și punctul de îngheț.

| BlogdeInstalatii a răspuns:

Folosirea unei țevi potrivite este crucială pentru a preveni înghețarea țevilor în timpul iernii.
Uite câteva tipuri de țevi care pot fi utilizate într-o baie pentru a preveni înghețarea:

1. Țevi PEX: Sunt flexibile și rezistente la îngheț datorită faptului că se pot extinde și contracta fără a se sparge.

2. Țevi de cupru: Deși sunt mai susceptibile la îngheț decât țevile PEX, dacă sunt izolate corect, pot rezista la temperaturi foarte scăzute.

Pentru a izola țevile, urmați acești pași:

1. Măsurați lungimea țevii pe care doriți să o izolați.

2. Cumpărați izolație pentru țevi cu diametrul potrivit. Izolația pentru țevi se vinde de obicei sub formă de tuburi de spumă cu o tăietură de-a lungul.

3. Tăiați izolația de țevi la lungimea potrivită.

4. Deschideți izolația și înfășurați-o în jurul țevii.

5. Asigurați-vă că izolația este strâns în jurul țevii. Unele tipuri de izolație au un strat adeziv de-a lungul tăieturii pentru a ajuta la fixarea acestuia.

6. Continuați să adăugați mai multă izolație dacă este necesar, până când toată țeava este acoperită.

7. De asemenea, puteți folosi bandă adezivă pentru a asigura izolația, dacă este necesar.

Dacă țevile sunt într-un loc unde este posibil să fie expuse la temperaturi extrem de scăzute (de exemplu, într-un perete exterior), ar putea fi util să folosiți un cablu încălzitor pentru țevi. Acestea sunt cabluri care sunt înfășurate în jurul țevii și apoi conectate la o sursă de alimentare pentru a oferi căldură și a preveni înghețarea.
Asigurați-vă întotdeauna că aceste cabluri sunt instalate corect și în siguranță.
Cititi mai multe detalii despre izolatia pentru tevi aici: https://blogdeinstalatii.ro/izolatie-pentru-teava-de-apa/

Sper sa va fie de folos.
Toate cele bune.